Свечана академија поводом Дана ослобођења Београда у Великом рату
Поводом Дана ослобођења Београда у Првом светском рату, Савез потомака ратника Србије 1912-1920 организовао је данас свечану академију у београдском Дому Војске.
Веома посећеном скупу присуствовао је амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф, представници амбасаде Руске федерације, Министарства одбране и Војске Србије, локалних подружница Савеза, удружења патриотских организација, Српске православне цркве и многобројни гости.
Председник Савеза потомака ратника Србије 1912-1920 Љубомир Марковић, у веома инспиративном говору, подсетио је на историјске околности од пре 98 година, када су јединице славне Прве армије Српске војске ослободиле престоницу.
– Страшне су то борбе биле, али су храбре српске ослободиоце заувек уписале златним словима у нашу славну историју. Био је то наставак незаустављивог пробоја започетог на Солунском фронту, у зору 15. септембра, када је 628 хиљада српских, француских, енглеских, руских и осталих савезничких војника ударило на моћног непријатеља – подсетио је Марковић и додао да нема народа који је, као српски, у једном рату изгубио 28% свог становништва.
Председник Савеза је истакао да управо због готово милион и двеста педесет хиљада жртава, потомци ратника неће дати ни стопу српске земље наслеђену од предака.
– Али заклињемо се да ћемо чувати и јединство и мир јужнословенских народа, народа Балкана и Европе, с којима ћемо увек гајити братске односе, рекао је Марковић.
Присутне, који су до последњег места испунили велику дворану некадашњег Ратничког дома, поздравио је и честитао им 98. годишњицу слободе, председник београдске подружнице Савеза потомака ратника Србије 1912-1920, Павле Лучић.
Свечарски културно-уметнички програм, на задовољство публике, приредили су Хор Богословије, Етно група Музичке школе Мокрањац и КУД „Никола Тесла“, који ових дана обележава 90 година постојања.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт