25.10.2022

Промоција историографских издања Медија центра „Одбрана“ на сајму књига



Трећи дан 65. Међународног београдског сајма књига, на штанду Министарства одбране и Војске Србије, прошао је у знаку промоција књига из едиције „Историја“ Медија центра „Одбрана”

Започело је разговором о прошлогодишњем издању „Моравска дивизијска област 1883–1941”, аутора Саше Недељковића, које, уз исцрпне биографије команданата, садржи занимљиве забелешке о формирању, животу и раду јединице, као и о успесима Моравске дивизијске области. На промоцији, коју је веома инспиративно водио уредник у одсеку за издавачку делатност потпуковник Владимир Почуч, о делу је говорио историчар, пуковник др Далибор Денда из Института за стратегијска истраживања који је истакао да књига „враћа лепу традицију“, по којој су се припадници бавили историјатом своје јединице или гарнизона.

- Аутор није професионални историчар, већ војник који пише из своје перспективе, језиком намењеном ширем аудиторијуму, и дело доноси много података, који би, иако захтевају озбиљну проверу и анализу, могли  указати на правац којим би потенцијални савремени истраживачи требало да иду у проучавању ове материје.

Из едиције „Војводе“, Медија центар „Одбрана” је у 2022. години објавио четири књиге о исто толико славних војсковођа Српске војске – Радомиру Путнику, Степи Степановићу, Живојину Мишићу и Петру Бојовићу. Посетиоци штанда Министарства одбране и Војске Србије данас су имали прилику да од  пуковника др Слободана Ђукића, наставника војне историје у Војној академији, сазнају нешто више о њиховом животу и личном усавршавању, карактерним особинама, пензионисању као и о њиховом учешћу у ратовима. Током занимљиве приче о четворици легендарних војвода, који су били савременици, а красиле су их различите врлине, Ђукић је закључио да би модерни српски официр требало да поседује Путникову мудрост, Мишићеву борбеност, Степину дисциплину и оданост коју је Петар Бојовић показивао према Карађорђевићима.

У другом делу данашњег представљања издавачке делатности Медија центра „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, такође из едиције ИСТОРИЈА, промовисана су издања за која се могло чути да „оригиналним приступом и недовољно познатом историјском тематиком привлаче посебну пажњу шире јавности“.

Прво од њих, књига Миле Михајловић - Алесандро де Боздари, „О балканским ратовима, о Великом рату и о неким догађајима који су им претходили (дипломатске забелешке)” бележи сећања из година у којима је професионална каријера Александра де Боздарија учинила једним од учесника најзначајнијих дипломатских догађаја нашег доба. На промоцији се чуло да је овим белешкама ауторка будућим историчарима пружила документа несумњиве аутентичности.
Говорећи о том доприносу науци, млади историчар Стефан Шипка, истакао је да је Михајловићеве несумњиво препознала значај италијанске дипломатске архивске грађе за историографију, што потврђује чињеница да су многи савремени историчари користили овај материјал за своје научне радове.
Мила Михајловић је са присутнима на промоцији поделила утиске о тежини рада у архивима, и посебно се осврнула на значај италијанске дипломатске грађе за историјску науку, као и на потешкоће током превођења оригиналних списа, због специфичног стила високог дипломате оног времена, које је требало уском кругу читалаца, којима је дело намењено, донети веродостојно и разумљиво.

На промоцији коју је водила уредница у Одељењу за издавачку делатност Медија центра „Одбрана“ др Александра Пећинар, представљена је и монографија „Јуришни батаљони 1940–1941”, аутора Душана Бабца и Бранка Јевтића, за коју се чуло да први пут даје целовиту слику о овим специјалним јединицама, као и да, на основу темељних истраживања и оригиналне архивске грађе,  читаоцима доноси податке о обуци и попуни ових јединица, као и реконструкцију учешћа сваког појединачног батаљона у Априлском рату.

Књига је заокружен, вишеслојан и садржајан приказ јуришних батаљона, али, потврдио је Бабац, оставља могућност за нова истраживања. Истакао је да се овом темом бавио још 2006. године, али је непосредни повод да му поново постане предмет истраживања био текст колеге Александра Животића о јуришним одредима, објављен у магазину „Одбрана“ пре пар година.  Такође је као највећи допринос књиге истакао то што реконструише комплетни командни кадар јуришних јединица, уз фотографије, које читаоци посебно воле. Коаутор Душан Бабац је упутио посебне речи захвалности издавачу „пријатељима из Медија центра „Одбрана“ због плодне сарадње која је резултирала са 9 књига, „чији је добар део тиража распродат“.

Последња књига о којој је било речи у другом делу данашњег програма, „Национални верник” Мирослава Тохоља - прича је о поверљивом извршиоцу, поверенику Ристу Дуждевићу Тохољу. О аутору, недавно преминулом начелнику Одељења за издавачку делатност „Одбране“, бираним речима говорила је Александра Пећинар, и том приликом истакла да је имао редак дар да „веродостојно пренесе“, као и да је награђивани књижевник који је написао занимљиво историографско дело, о јунаку, даљем рођаку, учеснику Балканских ратова.

Трећи дан на сајамском штанду Министарства одбране и Војске Србије започео је представљањем издања Медија центра „Одбрана“, које је за стране изасланике одбране акредитоване у Републици Србији, приредила директор те установе Управе за односе с јавношћу Министарства одбране, потпуковник Биљана Пашић, након чега су присутни имали прилику да присуствују и занимљивим пројекцијама Војнофилмског центра „Застава филм“.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА