Откривање спомен-обележја у част генералу Јовану Драгашевићу
У част генералу Јовану Драгашевићу, ратнику, књижевнику и утемељивачу војне штампе у нашој земљи, данас је у холу Дома Војске Србије приређено свечано откривање спомен-обележја с његовим ликом. Барељеф аутора професора Драгољуба Димитријевића открио је ректор Универзитета одбране генерал-мајор проф. др Младен Вуруна.
Генерал Јован Драгашевић (1836-1915) један је од зачетника војне штампе у Србији, уредник и издавач првих војних листова „Војин“ и „Ратник“, чију традицију, под окриљем Медија центра „Одбрана“, баштине и настављају магазин „Одбрана“ и часописи „Војно дело“, „Војнотехнички гласник“ и „Нови гласник“.
Директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин рекао ја да је та установа почетком године покренула пројекат постављања спомен-обележја у холу Дома Војске, с циљем симболичног обележавања значајних јубилеја из историје ослободилачких ратова и очувања сећања на личности из српске културне и уметничке баштине.
- Бирајући међу бројним, подједнако значајним именима, одлучили смо се за оне великане који су суштински у вези са делатностима установа које се налазе у овом монументалном здању. Ратнички дом, односно Дом Војске Србије, до сада су украсили барељефи „Око соколово на бранику отаџбине“, „Надежда Петровић – ратна болничарка“ и „Ђорђе Вајферт“. Посебно ме радује што се овом бронзаном, односно „златном“ низу, придружује и генерал Јован Драгашевић и то баш данас, на стоту годишњицу његове смрти, рекао је пуковник Карапанџин.
Драгашевић је оставио више од 20 књига из географије, историје, стилистике, затим збирке песама, путописе, драме, као и крилатицу познату у нашој земљи „Само слога Србина спасава, тако Србу пише и на грбу!“
У свечаности су учествовали и књижевник Велиша Јоксимовић, потпуковник у пензији Славољуб М. Марковић, пуковник у пензији проф. др Милоје Пршић и пуковник мр Миливоје Пајовић, који су говорили о прозном и поетском стваралаштву генерала Драгашевића, његовој улози у војној архивистици и историји, као и утемељењу војне штампе и његовом стваралаштву.
Посебна занимљивост била је та што је присутнима прочитано писмо праунука генерала Драгашевића, Боривоја Боре Драгашевића, пристигло пре неколико дана из Торонта, у коме он изражава захвалност домаћинима на части указаној његовом прадеди.
У културно-уметничком делу програма учествовали су мр Снежана Ђокић, гуслар Славко Јекнић, вокални солиста Алекса Зарев, солиста на хармоници Славиша Савић и Хор „Покров Пресвете Богородице“ при Храму Свете и преподобне мати Параскеве у Сурчину.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт