Промовисана књига "140 година Војногеографског института"
Поводом 140 година постојања Војногеографског института у Дому Војске представљена је Монографија која одсликава развој те значајне војне установе од њеног формирања до данас. Промоцији књиге у којој је на више од 220 страница, богато илустрованих фотографијама, представљено „првих“ 140 година ВГИ, установе која се бави истраживачко-развојним и производним радом у областима геодезије, фотограметрије, картографије, географских информационих система, картографске репродукције, метрологије и других геодисциплина, присуствовали су представници Министарства одбране и Војске Србије, као и бројни ранији и садашњи припадници те установе.
Представљајући својеврсну биографију ВГИ, представљену у монографији, уредница издања Мирјана Сандић је нагласила да су аутори, у неколико посебних поглавља, богатих како статистичким подацима о успешно извршеним бројним задацима, тако и илустрацијама о непрекидном раду и развоју прегалаца ВГИ, дали јединствен приказ развоја установе од њеног оснивања до данас.
- Још током Првог светског рата ова установа је, својим топографским каратама, дала велики допринос како српској војсци, тако и савезницима. Радови на премеравању и изради топографских карата нису прекидани ни током преласка преко Албаније, ни на Крфу, ни током пробоја Солунског фронта. Велико је богатство Војногеографског института које се огледа у непроцењивом благу његовог Архива карата и других производа. Велико богатство представља и ова монографија у којој је, у неколико посебних целина, сажето 140 година постојања ВГИ, од првих штампаних, до данашњих дигиталних геодетских карата. Још крајем 19. и почетком 20. века Србија је школовала геодетски кадар за војне и цивилне потребе и била члан најзначајнијих међународних геодетских удружења и асоцијација. Све то довољно сведочи о значају који су Србија и њена војска поклањали геодетској служби и картографији, рекла је Мирјана Сандић.
О монографији су затим говорили њени аутори потпуковник др Радоје Банковић, који је истакао значај непрекидног школовања и стручног усавршавања геодетског кадра у развоју института, потпуковник др Славиша Татомировић, који је говорио о сарадњи ВГИ са сродним цивилним и војним установама у земљи и иностранству и Дејан Ђорђевић који је истакао значај аерофотограметријских премера националне територије.
На крају присутнима се обратио и вд начелник Војногеографског института пуковник Зоран Срдић који је више речи посветио будућности Института и задацима који га очекују, оцењујући да ће припадници ВГИ својим радом и залагањем, остваривањем резултата који се очекују и даљим образовањем и усавршавањем оправдати поверење својих претходника и омогућити даљи напредак и развој установе и делатности својим наследницима.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт