Промовисано ново издање Медија центра "Одбрана" - "Речна флотила 1915-2015."
У склопу обележавања 100 година од почетка Великог рата, у Дому Војске Србије представљено је још једно издање „Медија центра Одбрана“. Поред команданта Речне флотиле КоВ Војске Србије капетана бојног брода Андрије Андрића, промоцији је присуствовао велики број припадника наших речних снага, Војне академије и Школе националне одбране, као и пријатеља писане речи, које је, испред издавача поздравио директор Медија центра пуковник Стевица Карапанџин.
Књига „Речна флотила 1915-2015.“ аутора Бошка Антића, контраадмирала у пензији и Драгана Спасојевића поручника фрегате, на више од 250 страница богато илустрованих фотографијама, сведочи о непрекинутој борби и трајању рода војске о коме се, према речима уреднице издања Мирјане Сандић, још мало зна.
- Од 6. августа 1915. године, када је поринут први српски речни брод Јадар до данас, прошао је цео век, век упорних и истрајних напора српских речних снага да, заједно са својим друговима на копну, очувају слободу не само река, већ и целе отаџбине. Али, историја српских бродара дужа је од једног века. Она сеже у далеку прошлост коју су обележили српски шајкаши, дотиче се српских устанака, балканских ратова и оба светска рата. У свим тим сукобима, припадници српских речних јединица дали су немерљив допринос борби за слободу. Монографија је споменик подигнут њима, свим припадницима Речне флотиле, речних јединица које и данас, у склопу Копнене војске, извршавају своје значајне задатке, посебно у домену треће мисије Војске Србије, рекла је, поред осталог Мирјана Сандић.
О готово енциклопедијској вредности монографије о српској речној флотили говорили су рецензенти књиге Зоран Карличић, капетан бојног брода у пензији и др Владимир Баровић који су нагласили да је на страницама тог значајног дела сабрано малтене све што се зна о том делу Војске Србије.
- Много тога се о речној флотили не зна, рекао је капетан бојног брода Карличић, наводећи бројне податке о постојању и трајању речних јединица током „првих сто година“. Обиље података о речним пловилима, средствима и опреми речних јединица, храбрости „морнара“ на рекама и животу на броду чине ову књигу необично драгоценим извором за изучавање речног бродарства, рекао је др Баровић, а затим су о књизи и искуству, стеченом током њеног стварања, говорили и њени аутори. Наглашавајући да је за припаднике Речне флотиле, као и за све морнаре света, једна од најважнијих ствари традиција, они су се потрудили да један њен део отргну од заборава и сачувају за младе генерације.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт