Понедељак на Сајму књига
Идеја гради свет али га и уништава, а много тога, почев од идеје до конкретног деловања, тајног или јавног, утиче на безбедност једног друштва, главна је порука другог дана учешћа Медија центра „Одбрана“ на 61. Међународном сајму књига у Београду и две изузетно занимљиве књиге које је „Одбрана“ представила: „Јавни циљеви тајних друштава“ аутора Милоша Јанковића, помоћника министра одбране за људске ресурсе и „Политички деликти – атентат и побуна“, Горана Матића, директора Канцеларије за националну безбедност и заштиту тајних података у Влади Србије. Промоцију, одржану у сали „Борислав Пекић“, отворио је пуковник Стевица С. Карапанџин, директор Медија центра „Одбрана“.
„Ове године, Медија центар „Одбрана“ се на сајму књига представља са укупно 500 издања, од чега стотинак потпуно нових, при чему је 25 дела за ширу читалачку публику, а остала су од велике важности за систем одбране,“ рекао је Карапанџин. „ Медија центар ће на овом Сајму представити 15 нових дела штампаних ове године. Особеност овогодишњих публикација Медија центра „Одбрана“ је и даље обележавање сто година од Великог рата. Искористио бих прилику да скренем пажњу на веома занимљива дела која се баве верском службом у војсци, српско-грчким односима, краљевским ваздухопловством. Ту су и књиге које се баве Србима, као војним заповедницима у руској војсци, од Петра Великог до Октобарске револуције, затим обарањем авиона Ф-117 „Ноћног сокола“, биографијама занимљивих личности које су у појединим тешким тренуцима оствариле изузетна дела, а потом биле потиснуте из сећања. Како се Медија центар бави и геополитиком, то је било природно да нам се и у овогодишњим издањима нађу књиге попут „Ере руског гаса“, и других.“
Драгана Марковић, начелник издавачке делатности у Медија центру „Одбрана“ и заслужна за уређивање двеју данас представљених књига, подсетила је на велики проблем са којим се књига стално суочава последњих година, под притиском електронских и виртуелних медија:
„Последњих тридесет година пред Сајам књига траје полемика да ли ће књига у свом папирнатом облику опстати или ће је потиснути неке њене електронске верзије. Ако се окренемо око себе, видимо да већ 61. пут артикулисано и гласно књига саопштава да је још увек међу нама. Зато сваку објављену књигу треба доживети као још једну победу, а сваку прочитану као нашу улазницу за лепши, садржајнији и смисленији свет. Књиге о којима ће данас бити речи спадају у најзначајнија издања Медија центра „Одбрана“ објављена у овој години.“
Књиге о којима је реч, баве се веома специфичним темама – тајним друштвима и политичким деликтима који доводе до рушења уставног поретка једне земље. Или безбедношћу, на особен начин. „Одбрана“ је овога пута препустила самим ауторима да представе своја дела.
Милош Јанковић, помоћник за људске ресурсе у Министарству одбране Србије, аутор скоро 70 дела од чега 50 поетских, рекао је да је књига заправо плод његовог магистарског рада одбрањеног пре више година на Полицијској академији, уз извесне измене – јер, у међувремену дошло је и до промена у тајним друштвима, неке организације су нестале, неке нове настале.
„Тајна друштва су део наше свакодневнице“, наглашава Јанковић. „Њихови јавни циљеви су најчешће људска права, поштовање различитости, хумани циљеви, итд. Али њихов дијапазон делатности је веома широк, при чему јавни циљеви нису спорни, док тајни увек представљају питање јер су недовољно познати. У овој књизи, та друштва су подељена у четири групе: политичка друштва, криминална, религијско филозофска, и општа. И сви они имају своје тајне циљеве који су добро упаковани кроз призму јавних циљева и рада.“
Како је деловање тајних друштава често било повезано са политичким променама и превратима у многим земљама, то је било природно да поред ове буде представљена и књига која се бави политичким деликтима све до атентата и побуна, др Горана Матића, и која се баш тако и зове: „Политички деликти – атентат и побуна.
„Идеја покреће свет али га и уништава, а све до краја 19. века, преврат и убиство владара су били скоро једини начин на који су вршени преврати“, подсетио је Матић, истичући при томе још један важан разлог за настанак овог дела – од почетка 20. века, са јачањем демократије и демократских институција, свака превратничка идеја се суочила са новим проблемом – убиство владара више није било довољно за радикалне промене, већ све идеје које воде ка преврату и они који раде на томе, приморани су да урушавају институције како би преврат био могућ. Самим тиме, проблем заштите уставног поретка и даље је актуелан, нарочито у Србији. „Битка за државност Србије зато није окончана, она и даље траје“, каже Матић.
Милан Милошевић, дугогодишњи предавач на Криминалистичкој академији и рецензент ове књиге, истакао је да је реч о теми и приступу којим се мали број истраживача до сада бавио, што је нелогично, нарочито у Србији, с обзиром на прошлост и чињеницу да смо као земља често били изложени разним изазовима.
„Књига помера наше схватање теме коју обрађује, не за један, већ неколико корака и одличан је увод у свет политичког насиља и правних кривично-безбедносних појава које угрожавају уставни поредак. Истовремено, она је позив истраживачима да дубље уђу у ову тему и позабаве се утицајем политичких деликата на правни систем Србије, на пример.“
Медија центар „Одбрана“ наставља учешће на Сајму књига новим промоцијама занимљивих дела из властите издавачке производње доприносећи сигурном месту штампане књиге као омиљеног медија и прозора ка знању.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт