26.10.2016

Страни војни представници посетили штанд Медија центра "Одбрана"



Као и претходних година, средина Сајма књига  је била добра прилика за посету иностраних војних изасланика и њихово упознавање са резултатима издавачке делатности Медија центра „Одбрана“. Пуковник Стевица Карапанџин, директор Медија центра, поздравио је присутне изасланике одбране.

„Медија центар „Одбрана“, као специјализована установа за издаваштво и бригу о уметничкој збирци Дома Војске Србије и ове године се представља на Mеђународном сајму књига са бројним занимљивим издањима, како за сам систем одбране, тако и за ширу публику“, рекао је Карапанџин. „Издаваштво Медија центра, као и последње три године, у фокусу свог рада има обележавање Првог светског рата, па су бројна издања из овогодишње продукције тематски везана за тај период. С тим у вези посебно бих истакао едицију „Четири војводе“ о нашим не само најзначајнијим командантима из Великог рата, већ можда највећим у целој српској војној историји. Овим издањем, на неки начин, исправљамо историјску неправду према једном од њих - војводи Петру Бојовићу који је живео најдуже, а чији одлазак те 1945. године није био испраћен како доликује.“

Пуковник Карапанџин је овом приликом најавио промоције књига  о српско-грчким односима, војном свештенству, краљевском ваздухопловству, генералу Јовану Драгашевићу, оснивачу војног издаваштва у Србији. „Ту је и  књига о речној флотили Србије која је прошле године славила век постојања. Занимљиво је да српска речна флотила вуче традиције из речне флотиле Аустро-Угарске због тога што су Срби још од 18. века службовали у аустријској флотили. Такође, само оснивање наше флотиле датира из времена Првог светског рата, у тренутку када Србија долази до првих бродова, али и главни напади Аустро – Угарске на Београд и Србију долазе преко река. Ово нарочито важи за офанзиву 1915. године којом командује фелдмаршал Аугустус фон Макензен.“

У контексту кратког представљања књиге Душана Бабца о Србима заповедницима у руској војсци, директор Медија центра је наговестио  могућност да следеће године ова издавачка кућа приреди и издање о Србима, угледним официрима у америчкој војсци, јер више од 20 америчких Срба, припадника војске САД били су носиоци највиших америчких војних одликовања попут медаље части.  Пуковник Карапанџин је кратко представио и књиге о југословенско – совјетској војној сарадњи у време детанта између две земље након смрти Стаљина, као и књиге о познавању убојних средстава и војном санитету.

Објашњавајући да је књига од посебне важности за војнике, Карапанџин се осврнуо и на већ вишедеценијску  полемику у вези са опстанком књиге: „Овај Сајам каже да ће штампана књига опстати, а то је нарочито битно за нас војнике“, рекао је он. „ Нико више од војника не жели мир. Управо у томе је значај војног издаваштва – књига помаже да сваки војник нађе мир пре свега у себи, јер ће га тако боље ширити на друге.“

Норвешки изасланик одбране, Торе Андерсон, каже за „Одбрану“ да је све што је видео на сајму, нарочито на изложбеном простору „Одбране“, веома импресивно: „Изузетно занимљиво, заиста, огроман број веома интересантних књига, како на сајму у целини тако и на  штанду „Одбране“. Просто ми је жао што не говорим довољно добро српски језик, јер бих радо заронио у све ове књиге.“ Његов амерички колега, пуковник Даглас М. Фаерти, импресиониран је самом величином сајма у целини, али и оним што је „Одбрана“ показала. „Ми у нашој војсци, немамо овако нешто, говорећи о војном издаваштву“, рекао је Фаерти.

Одбрана данас, у поподневним часовима, наставља своје представљање гостима сајма промоцијом издања „Четири војводе“ и књиге о српско – грчким односима  током Балканских и Првог светског рата.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА