Посета начелника Генералштаба на Сајму књига
Данас су колегијуми начелника Генералштаба Војске Србије и министра одбране посетили Сајам књига и штанд Медија центра „Одбрана“. Након што им је пожелео добродошлицу, пуковник Стевица Карапанџин, директор Медија центра "Одбрана", укратко је представио понуду за овогодишњи Сајам. Пуковник Карапанџин је посебно истакао успех едиције „Војводе“, једног од издања којим се „Одбрана“ и ове године прикључује обележавању 100 година од Првог светског рата.
„Како сам обавештен, сви примерци издања „Војводе“ су разграбљени“, објавио је Карапанџин. Директор Медија центра је укратко представио и остала дела из овогодишње продукције. „ТУ су „Речна флотила 1915-2015“ Бошка Антића и Драгана Спасојевића, затим „Заразне болести у српском народу и војсци током ратова у 20. веку – рад српског санитета на њиховој превенцији и лечењу“ Драгана Микића, „Од партизанског санитета до санитетске службе војске 1941–1945“ Вељка Тодоровића и Бранислава Поповића, те „140 година Војногеографског института“ Радоја Банковића, Славише Татомировића, Дејана Ђорђевића, Марка Милашиновића“, казао је Карапанџин. „Александра Пећинар је урадила одличну књигу о српско-грчким савезничким и дипломатским односима током Првог светског рата. Ове године имамо дела о верској служби у српској војсци у Првом светском рату, о Јовану Драгашевићу, обарању тзв. „Ноћног сокола“ тј. авиона Ф-117, затим борбенима авионима у Првом светском рату, о краљевском ваздухопловству, енергетској безбедности и гасној геополитици, политичким деликтима и атентатима, тајним друштвима и њиховим циљевима, познавању убојних средстава.“
Подсећајући на то да је пре годину дана рекао да „Одбрана“ неће мењати тим који побеђује, Карапанџин је представио књигу о Србима војним командантима у руској војсци Душана Бабца, старог сарадника ове издавачке куће, као део такве праксе. Директор Медија центра је најавио да би требало да „Одбрана“ настави своје обележавање века од Првог светског рата издавањем дневника Душана Стефановића, министра војног у време овог великог сукоба, „Рат Србије и Аустрије“ Живка Павловића, али и дневник Косте Војиновића Косовца, комите са Косова и Метохије. Такође, требало би да се ускоро појави репринт издање некадашњег часописа „Ратник“ са потпуном библиографијом. Карапанџин је подсетио на прошлогодишњи позив да се ради на подстицању војне мисли и активирања официра да пишу.
Присутнима се обратио и Милош Јанковић, помоћник министра одбране за људске ресурсе, који је поздравио идеју о активирању припадника Војске Србије да се баве писањем стручних дела. „Данас је јасно да ће књига оваква каквом је знамо преживети без обзира на појаве нових тенденција, а она је свакако, ма у каквом облику била, потребна војној струци и студијама на Војној академији“, казао је Јанковић. „Отуд и ово што ради Медија центар има и те каквог смисла, као и сам Сајам књига. Остаје да видимо и пронађемо прави начин и модалитет како да такав ангажман припадника Војске подстакнемо и како наградимо.“
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт