23.11.2016

Промовисана књига „Физијатријска пропедевтика“



На Војномедицинској академији данас је промовисана књига „Физијатријска пропедевтика”, чији је издавач Медија центар „Одбрана”. Промоцији су присуствовали генерал-мајор проф. др Младен Вуруна, ректор Универзитета  одбране у Београду, пуковник проф. др Небојша Јовић, декана Медицинског факултета ВМА, пуковник проф. др Драган Динчић, заменик начелника ВМА.

Књига су написале две доценткиње – др Зорица Брдарески и др Александра Вукомановић из Клинике за физикалну медицину и рехабилитацију ВМА, а уредио ју је и добрим делом написао пуковник проф. др. Александар Ђуровић, начелник Клинике за физикалну медицину и рехабилитацију ВМА. Али је тај, како су га назвали физијатријски буквар, заједничко дело и наставника Медицинског факултета ВМА на предмету Физикална медицина и рехабилитација и њихових колега клиничара - др Весне Пејовић, др Марине Килибарда, др Дејана Миљковића и др Дејана Илића, физиотерапеута Сање Јовановић, Марије Јелисинац и других.

У уводном слову пуковник проф. др Небојша Јовић рекао је да је „Физијатријска пропедевтика” уџбеник који је првенствено намењен кадетима Медицинског  факултета и представља велики допринос физијатрији, а и научноистраживачком опусу Медицинског факултета ВМА. Уједно, тај уџбеник ће бити од велике помоћи и лекарима опште праксе, као и физијатрима који већ раде, у лакшем препознавању одређених обољења, и начин збрињавања пацијената. 

– Књига испуњава све стандарде квалитета уџбеника у погледу садржаја, обима  структуре и писаног израза. Студенти ће спајањем теоријског и практичног дела наставе релативно брзо овладати прегледом мишићно-коштаног система човека. Конципирана је као писано, али и као визуелно наставно средство и има све научностручне, педагошке и техничке карактеристике – истакао је проф. др Јовић.

Начелник одељења за издавачку делатност Медија центра „Одбрана” Драгана Марковић подсетила је на то да је пре две године промовисана на истом месту књига „Физијатрија”, и да она заједно са овом новом заокружује литературу за предмет Физикална медицина и рехабилитација Медицинског факултета ВМА.

– Свим креативним потенцијалом трудили смо се да је учинимо читљивом, прегледном, разумљивом и што је подједнако важно -  допадљивом – истакла је Драгана Марковић и додала да се на 424 странице текста налази чак 640 фотографија и шематских приказа.

О књизи су потом говорили рецензенти – проф. др Ксенија Бошковић из Клиничког центра Војводине, која је и председник републичке комисије за медицинску рехабилитацију, и Александра Миков из Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине. Оне су истакле да су добри уџбеници увек добро дошли и да их није лако написати јер за то треба бити стручњак, а посебно вредност има онај ко уједначава разне стилове аутора који су књигу писали. Ту  је, према њиховим речима, био пресудан велики ауторитет који има професор др Ђуровић.

О томе како је „Физијатријска пропедевтика” настала говориле су др Зорица Брдарески и др Александра Вукомановић и истакле да писање оваквог уџбеника није био нимало лак задатак јер захтева од аутора да на разумљив и привлачан начин представи студентима ту материју. 

Један од аутора, пуковник проф. др Александар Ђуровић направио је занимљиву историјску паралелу и испричао је на свој начин причу о Драгињи Драги Бабић, студенткињи медицине у Берлину и њеном кооментору на дипломском раду, касније познатом нобеловцу Паулу Ерлиху. Драгињин дипломски рад био је „Пропедевтичко и терапеутско у пегавом тифусу”. Драга је 1915. умрла у Ваљеву са 29 година од пегавог тифуса, Јанко Бабић од туге за Драгом, а у Берлину славни Ерлих од срчане слабости. Пропедевтика је била као веза и као судбина.
 
 
 
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА