Промоција књиге „Српско-грчки дипломатски и савезнички односи 1912-1918“
Књига „Српско - грчки дипломатски и савезнички односи 1912-1918“, др Александре Пећинар, данас је промовисана у београдском Дому Војске Србије.
О новом издању Медија центра „Одбрана“, осим ауторке, говорили су амбасадор Републике Грчке у Београду, његова екселенција Илијас Илијадис, историчар др Миле Бјелајац, уредница Драгана Марковић и директор куће која обједињује издавачку и информативну делатност у Министарству одбране и Војсци Србије, пуковник Стевица Карапанџин.
Амбасадор Грчке је, поздрављајући присутне, истакао да је опште уверење да су српско-грчки односи традиционално добри.
– Међутим, такво убеђење представља и замку, јер умемо да занемаримо чињеницу да је неопходно да радимо на нашим односима, да их развијамо и унапређујемо. Исти синдром постоји често и међу члановима породице, када односе с најближима сматрамо загарантованим – рекао је господин Илијадис и подсетио да ауторка књиге управо осветљава тај однос међу двема пријатељским државама током ратова почетком 20. века, који су у великој мери обликовали пут Србије и Грчке до данашњих дана.
Говорећи о издању Медија центра „Одбрана“у коме се појављује као рецензент, историчар др Миле Бјелајац је истакао да је књига специфична и по томе што представља сусрет између два виђења, две историографије.
– Осим тога, што је то новост на нашим просторима, то је и сусрет са свим осталим ширим приступима који су третирали Балкан, ратове на том простору, ширење држава, рекао је Бјелајац и додао да се у структури књиге, између осталог, налази све оно што је претходило стварању Балканског савеза 1912. године, Први балкански и рат 1913. године, као и одјеци Првог светског рата и однос Грчке према Србији после напада Аустроугарске на нашу земљу.
– Све што се дешавало на Балкану, а предмет је књиге, може под једну капу да се стави, а то је, такозвано – „Источно питање“, односно, шта ће бити с турским наслеђем на овом простору и шире, а то питање „траје“ и данас – рекао је историчар и додао да је књига Александре Пећинар допринос и једној врсти политичке културе али и бољем схватању тешкоћа малих држава на овом простору, али и где год се налазе, на путу великих сила.
Ауторка књиге „Српско-грчки дипломатски и савезнички односи 1912-1918“
Александра Пећинар, уз изразе захвалности Медија центру „Одбрана“, чији су челни људи „здушно подржали настајање књиге“, рецензенту као и амбасади Републике Грчке у Београду, на подршци, истакла је да дело инспирисано прошлошћу наших славних предака, а да је посвећено њеном прадеди, академику и ратнику Миладину Пећинару, једном од 1300 каплара.
– Проучавање историје српско-грчких односа, током балканских и Првог светског рата, представљало је својеврстан научни изазов, јер, упркос схватању о прожимању и међусобном познавању, ти односи нису довољно проучени у балканској историографији – рекла је ауторка, и назвала то својеврсним парадоксом.
Она је истакла да књига, поред опште познатих места о пријатељским односима двеју земаља, доноси и нове елементе и ту споменула детаље који се тичу геостратешког положаја Србије и Грчке, на путу Немачке експанзије ка истоку, уз додатак да доноси и анализу националих идеологија две земље.
– Надам се да књига означава само почетак изучавања пребогатог грчког архивског материјала, и то не само ради сагледавања наше заједничке прошлости, већ и што ћемо тако моћи да наслутимо и шта нам будућност доноси.
О књизи др Александре Пећинар, која прати дипломатске процесе на српско – грчком фронту у периоду балканских и Првог светског рата, у којој ће читалац упознати грчку стварност тог времена коју карактерише изразита подељеност, али и упознати актере и судбинске дилеме те пријатељске земље, говорила је и уредница издавачке делатности Медија центра „Одбрана“, Драгана Марковић.
Она се, износећи биографске податке о ауторки, посебно осврнула на чињеницу да је Александра Пећинар, током основних и докторских студија била стипендиста Министарства вера и културе Републике Грчке, односно Министарства спољних послова те земље, те да је пре годину дана проглашена чланом Научноистраживачке фондације „Елефтериос Венизелос“, али и да је, „ходајући стазама прадеде Миладина“, показала да прошлост има своју будућност, и да „људи који дејствују и бележе, и јесу ти који исписују странице историје“.
Присутне је поздравио и директор Медија центра „Одбрана“, пуковник Стевица Карапанџин, који се осврнуо на херојску епопеју Српске војске на Крфу, која, како је истакао, најдиректније симболизује братске односе два народа, уз констатацију да се књига Александре Пећинар савршено „уткала“ у издавачку политику установе, која се заснива на неговању „најсветлијих војничких традиција српског војног етоса“.
Ново издање Медија центра „Одбрана“, српској јавности приближава грчку историографију, и то не само између два светска рата, већ и данашњу, па је, према општој оцени, ради тога, од посебно значаја и за домаћу историјску науку.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт