У Дому Војске Србије служен помен за жртве геноцида у Јасеновцу
Главни војни свештеник Војске Србије, Слађан Влајић, служио је данас у параклису Светог краља Милутина у Дому Војске Србије парастос поводом обележавања годишњице пробоја логораша из Концентрационог логора Јасеновац, за све жртве геноцида у овом озлоглашеном логору, као и за пострадале у Дому Војске и свим стратиштима у Другом светском рату.
- Српска православна црква данас обележава Побусани понедељак, односно „Васкрс за мртве“. На овај дан уређују се гробови преминулих и на гробља се износе фарбана јаја. Осим својих ближњих данас се сећамо и наших предака који су пострадали на стратиштима у Другом светском рату, али и свих оних који пострадаше кроз векове само зато што су Срби, што су православни, што су чували свој идентитет, што су чували оно што је њихово. Молећи се Богу да више никада не страдамо, молимо се да и они који нас воде нађу начин да нас, као народ који је мали и напаћен, од страдања заштите.
По простору који је заузимао, броју логораша који су кроз њега прошли и по броју жртава које су у њему страдале, логор Јасеновац је био највећи концентрациони логор у Независној Држави Хрватској, на простору окупиране Југославије за време Другог светског рата. Формиран је у августу 1941. године у околини истоименог градића, а уништен од усташа априла 1945. године. Био је стратиште за Србе, Роме и Јевреје, свих узраста, у које су упућивани не само мушкарци, већ и жене и деца.
Систем логора Јасеновац је био злогласан по варварским методама мучења. Државна комисија Југославије из 1946. изнела је бројку од 500.000 до 600.000 страдалих, иако тачан број жртава у системима логора Јасеновац није никада утврђен.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт