Свечаност поводом Дана Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“
Дан Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички” обележен је данас свечаним скупом у Дому Војске Србије у Београду. Скупу су присуствовали Радмила Јагодић, вршилац дужности помоћника министра одбране за буџет и финансије, генерал-мајор Ранко Живак, командант РВ и ПВО, генерал-мајор Младен Вуруна, ректор Универзитета одбране, бригадни генерал Илија Тодоров, начелник Управе за обавештајно-извиђачке послове ГШ ВС, капетан бојног брода Петар Бошковић, начелник Управе за односе са јавношћу, представници Министарства и Војске, и бројни гости.
Капетан бојног брода Петар Бошковић честитао је слављеницима 118. годишњицу постојања Ансамбла и подсетио да је у протеклом периоду „Бинички” имао успоне и падове, а да је у једном тренутку било и питање његово опстанка.
-Међутим, они су својим упорним радом, музичким знањем, талентом, успели да све то надоместе. Управа за односе са јавношћу им је дала свестрану подршку, а они су то вратили многоструко, не само својим наступима, којима су много допринели да се систем одбране препозна као кућа културе и уметности, већ су се показали колико умеју и знају да на најбољи могући начин пренесу музику душе, музику Станислава Биничког. Настојаћемо и даље да се боримо – поручио је капетан бојног брода Петар Бошковић и пожелео им да буду и даље овакав колектив као до сада, да наступају на светским и домаћим сценама, и да на најбољи начин представљају униформу коју носе и систем одбране.
У наставку свечаности је капетан фрегате Светозар Василески, начелник Ансамбла, подсетио да се празник прославља неколико дана раније, јер ће 26. септембра чланови Ансамбла учествовати на „Мокрањчевим данима” у Неготину, где ће одржати пригодан концерт.
Начелник Ансамбла подсетио је на истакнут значај Станислава Биничког, творца „Марша на Дрину” и Парадног марша, композитора који се сматра утемељивачем војне музике и истакао је да су ове године реализовали велики број концерата, који су били запажени у стручној јавности и у МО и ВС. Међу значајним признањима која су добили, издвајају се признање за најбољи концерт у 2016. које је Удружење музичких уметника Србије доделило маестру Павлу Медаковићу за концерт са Ансамблом поводом 40 година његовог уметничког рада, те објављивање компакт диска са ауторском музиком академика Ивана Јевтића, коју је извео Ансамбл, а који је недавно премијерно представљен у Паризу.
На свечаном скупу проглашени су најистакнутији музичари у протеклој сезони. То су капетан Александар Јовановић, војни службеници Сања Радић, Драгана Милетић и Александар Лучић. Посебно признање за волонтерски рад у Ансамблу добила је виолинисткиња Мина Ћурчин, а захвалницу војни службеник Весна Јовановић.
Уручене су и захвалнице установама са којима Ансамбл успешно сарађује. То су Војно правобранилаштво, из система одбране, Бањалучка филхармонија, из култури и Емисија „Сусретања” 1. програма Радио Београда, из медија. У име награђених захвалила се Александра Паладин, аутор и водитељ емисије „Сусретања”.
Начелник Управе за односе са јавношћу уручио је спомен-медаље за ревносну службу 20 година капетану Ивану Гулицовском и заставнику прве класе Предрагу Толомиру, а захвалницу Момиру Дукићу, чика Моши, доајену Ансамбла, музичару који је отишао у пензију.
У музичком делу свечаности учествовали су Хор Министарства одбране и Војске Србије, гудачки квартет Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“ и дует сестре Гобовић –Марија и Марина.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт