Хроника Сајма књига, 3. дан
Од кључа за „Енигму“, националну безбедност, до посета званичника
Начелник Генералштаба ВС посетио Сајам књига и штанд Медија центра "Одбрана"
Трећег дана 62. Међународног Сајма књига, генерал Љубниша Диковић, начелник Генералштаба Војске Србије, посетио је ову манифестацију. Током посете штанду МЦ "Одбрана", генерал Диковић је истакао значај ове културне манифестације за Србију:
„Сам Сајам који траје већ годинама, а надам се да ће тако бити и убудуће, показатељ је интелектуалне снаге ове земље, а од немерљиве је користи за све њене грађане који се и овако упознају са књижевним благом.“
Говорећи о наступу МЦ "Одбрана", генерал Диковић је казао да се, војничким речником речено, може оценити са – врло добро:
„Овде је изузетно велики број издања међу којима има веома занимљивих дела за ширу читалачку публику, али и оних који ће бити од изузетне користи за саме официре, подофицире и војнике у Војсци Србије. Ја бих истакао приређен дневник министра војног из 1914. године, Душана Стефановића, дело које је по први пут пред читаоцима. Подсетио бих и на једно прошлогодишње издање, „Пад ноћног сокола“, које на потпун начин даје све одговоре на питања о успесима наше ПВО 1999. године. Што се стручне литературе тиче, обиље наслова, почев од „Теорије летења“ до „Преживљавања у природи“- сва ова дела су право стручно благо.“
Генерал Диковић је посебно поздравио присутне кадете Војне академије и Војне гимназије, интересујући се за њихове успехе и проблеме.
„Нема препреке која се не може савладати“, поручио је Диковић кадетима.
Начелник Генералштаба Војске Србије је данас посетио и наступ издавача Златиборског округа у сали „Борислав Пекић“, где је, коначно, српској публици представљено преведено дело „Кару“ Стива Тешића, великог америчког сценаристе и писца, оскаровца, рођеног у Ужицу.
Страни војни изасланици на штанду "Одбране"
Међу бројним другим посетиоцима, штанд МЦ "Одбрана" су данас обишли и војни изасланици Кине, Грчке, Пољске, Швајцарске, Мађарске и Украјине. Представљајући им укупну издавачку делатност и овогодишња издања директор МЦ "Одбрана" пк Стевица Карапанџин подсетио је на слоган „Снага сабље и пера“ под којим "Одбрана" ове године наступа:
„Зашто сабља када је јасно да у данашње време сабља не представља наоружање које се користи у операцијама? Сабља у духовном и етичком погледу има изузетан значај у развоју вредности војне професије прокламованих документом који има свака савремена војска а зове се Кодекс части“, казао је Карапанџин. „Сабља је симбол официрског позива, врлина и снаге. Сабља је подсетник при личном избору између добра и зла, правде и неправде. Оштрица сабље има две стране, али и две улоге - разграђујући и градитељску. Тако је и улога ратника двојака, да уништава неправду и зло са тежњом да успостави мир и правду. Сабља је симбол и опомена ратницима – не да воде ратове, већ да се, ратујући изборе за мир у себи јер градећи мир у себи они шире мир око себе.“
Појашњавајући спој сабље и пера, пуковник Карапанџин је јасно нагласио да је увек неопходно да ратници сабље буду и ратници са пером у руци:
„Потребно је да војници промишљају, закључују и пишу, да се духовно и етички уздижу. Наши преци не само да су тај циљ постигли већ су нам оставили и изузетно вредна сведочанства и трагове свог времена која су данас уједно и путокази за будућност.“
Говорећи о овогодишњим новитетима у издавачакој делатности МЦ "Одбрана", пуковник Карапнџин је казао да кључна војна издавачка кућа ове године представља 500 издања, од чега 25 нових:
„То је само део наше продукције. Око три четвртине дела намењено је интерним потребама система одбране а само једна четвртина широј читалачкој публици.“
А шта је то што су сви посетиоци Сајма па и војни аташеи могли видети?
„У протекле три године, ту једну четвртину за ширу публику чине дела публицистике“; каже Карапнџин. „Тежиште наше делатности је усмерено ка обележавању 100 година од првог светског рата. Број публицистичких дела са овом темом је око 30 до сада. Од 2014. године почели смо да објављивујемо књиге истакнутих српских војсковођа из Првог светског рата које никада пре нису била објављивана Таквих дела је за сада шест, а планирано је још неколико за следећу годину.“
Присутни војни представници су чули детаљније представљање сваке књиге која чини ударну понуду ове године за ширу публику. Почев од дневника министра Душана Стефановића, преко изванредног дела генерала Живка Павловића о ратним опeрацијама српске војске 1915. године, афричких бележака наших мировњака, демистификације чувене шифрантске машине „Енигма“ коришћене у Другом светском рату и детаљне анализе стратегије националне безбедности, до дела о Србима ратницима и херојима америчке војске...Ту су и књига о помало заборављеном британском адмиралу Ернесту Трубриџу, „Пут у Сарајево“ Џона Рола у саиздаваштву са издавачком кућом Клио, анализа дејства осиромашеног уранијума, и књига Паола Ђорданија „За српсклу војску – једна заборављена прича“, чији је приређивач новинар Мила Михајловић.
Представљајући још два новитета на сајму, фотомонографију „Ратнички дом“ и библиографију часописа „Ратник“, Карапанџин је рекао да је на микро плану са аспекта надлежности МЦ "Одбрана", то опет спој сабље и пера: „Ратник је идејно исходиште писане речи а Ратнички дом вредносно упориште за све оно што ова специјализована установа Министарства одбране протеклих година ради.“
Нова издања
Безбедност између тајни „Енигме“ и националних стратегија
Среда је била дан за љубитеље безбедносних тема и тајни – у сали „Борислав Пекић“ представљена су два нова издања МЦ "Одбрана": Енигма и рат у Југославији Светка Ковача, и Стратегија националне безбедности у теорији и пракси Бранка Крге.
„Обе књиге потписују пензионисани генерали, више него компетентни за тему којом се баве из различитих углова - безбедност“, нагласила је Драгана Марковић, уредница издања МЦ "Одбрана". Марковићева је, уводећи публику у причу о књизи о „Енигми“, подсетила да су се око те направе увек плеле многе тајне те да нова књига у издању МЦ "Одбрана" баца ново светло на ову мистерију:
„Нема ниједне велике битке Другог светског рата а да ова направа није утицала на њу. Њена историја је налик на филмске трилере, почев од творца, преко преласка из комерцијалне у војну употребу, до њене послератне судбине.“
Иван Мијатовић, рецензент књиге, подсетио је на то да нема много дела у нас који се са толиком ауторитативношћу баве оваквим темама:
„Многа документа о овој теми су овде први пут угледала светло дана. Посебна вредност књиге је то што се бави употребом ове направе на простору бивше Југославије и њеном послератном судбином. „
Аутор књиге, Светко Ковач, пензионисани генерал, нагласио је да има доста књига о чувеној криптографској машини, али да се ова од њих разликује у три тачке:
„Најпре, историја Енигме се посматра из угла служби безбедности и њихових сукоба. Затим, како је Енигма утицала на југословенско ратиште. На пример, када су Британци 1941. године разбили шифру за Југославију, почели су да прате ту ситуацију али из угла заштите својих интереса и операција у Грчкој и Северној Африци. Тражили сун од четника Драже Михајловића да пресецају саобраћајнице како би се успорило снабдевање Ромелове армије у Северној Африци. С тим у вези, треба знати да се утицај Енигме од 1943. године мења - нацисти губе велике битке на територији СССР, а Хитлер почиње да верује да ће се савезници искрцати на Балкан, што Британци коришћењем Енигме подстичу као уверење, иако тог плана није било. Треће, занимљива је судбина ових апарата код нас после рата – у Југославији их је преостало седам, од чега се три показују а четири су у деловима.“
Публика је могла видети како се ова машина употребљавала.
Други део промоције био је посвећен стратешким документима. Наиме, како је то истакла Мирјана Сандић, уредница у МЦ "Одбрана", до сада је у Србији усвојено 162 различите стратегије. Једна од њих је Стратегија националне безбедности.
„Национална безбедност је једно од најважнијих питања, јер ризици и изазови се мењају, па систем безбедности треба да буде прилагодљив“, рекла еј Мирјана Сандић објашњавајући зашто се МЦ "Одбрана" одлучио на објављивање књиге пнезионисаног генерала Бранка Крге на ову тему. Андреја Савић. рецензент књиге, истакао је да се књига појављује у веома осетљивом тренутку и да је политици наука преко потребна:
„Ово је време кад је много тога на глобалном плану неизвесно. Са друге стране, ми често овде немамо практичну примену научних резултата у политичком вођењу земље. Мучили смо се да донесемо стратегију, својевремено, сада видимо да су неки њени закључци и решења застарели и да су потребне измене и допуне. Овај упоредни приказ наше ситуације са оним што се дешава код седам чинилаца што битно утичу на нашу безбедност може бити од велике користи у вођењу политике земље.“
Сам аутор, Бранко Крга, каже да све што је радио на разним дужностима које је обављао током каријере, водило га је ка једном онтолошком питању – шта је суштинско за стварање безбедног окружења:
„Закључио сам да је то национална безбедност. Уколико само погледате чак и оне земље које су се удружиле у шире организације и савезе, видећете да су догађаји последњих година и њих навели да се саме за себе баве властитом безбедношћу. Ово је нарочито показала актуелна мигрантска криза. Зато мислим да је национална безбедност кључ који треба афирмисати.“
Овај разлог аутора је истовремено оно што га је навело да заузме посебан приступ теми – осврт је критички, са елементима поређења са стратегијама и околностима других држава, нарочито Сједињених Држава и Русије.
„Осим тога, посебна вредност књиге је то што је аутор поредећи стратегије указао и на боља решења, на оно што треба дорадити. Закључци су та вредност што додаје тежину, јер само њиховим читањем се може доћи до битних сазнања о проблему националне безбедности. Зато ова књига треба да буде обавезна литература високошколских студија не само на факултетима који се баве безбедношћу непосредно, већ и на економији“, рекао је о књизи њен други рецензент, академик Синиша Боровић.
Трибина: Савремени безбедносни изазови - у књигама и стварности
Као и претходних дана, МЦ "Одбрана" је покушао да тематски повеже представљена издања и теме трибина. Природно, промоцији књига које се баве безбедношћу било из угла сукоба криптолога у ратним дејствима, било из угла доктринарних докумената који одређују будућност народа и делова планете, уследила је трибина на тему „Савремени безбедноснин изазови – у књигама и стварности“, Учесници трибине били су Бранко Крга, Светко Ковач, Андреја Савић, др Елизабета Ристановић из Института за микробиологију ВМА, Драган Младеновић из Управе за телекомуникације и информатичку подршку Министарства одбране и академик Синиша Боровић.
Много је питања која, кад је о безбедности реч, траже одговоре, али су гости, ипак, издвојили неколико најважнијих на која, по њиховом мишљењу, треба посебно обратити пажњу. Говорило се о глобализму, као једној од највећих претњи данашњег света, на шта су посебно указали професори Савић и Боровић, о различитим изазовима, ризицима и претњама који у данашњим околностима униполарног, биполарног, или мултиполарног света сачекују мале земље „иза сваког ћошка“, од којих никако не трба занемарити ни биотероризам, о чему је посебно инспиративно говорила професорка Ристановић, док су о потреби јачања војске, безбедносној култури, снази националног јединства, улози безбедносних служби... надахнуто и на моменте пророчки говорили професори Боровић и Крга. Било је речи о националним циљевима, међу које су говорници убројали и образовање, о екстремистичким претњама исламског тероризма, о опасностима које нам прете због недовољног образовања и знања о покушајима великих да поделе свет према својим интересима, о немоћи малих да се одупру новим покушајима колонијализма, од информатичко-технолошкој револуцији која нам доноси опасности које до пре неколико деценија нисмо ни слутили...
Да ли смо свесни свих тих опасности и да ли смо довољно снажни и образовани да им се одупремо, ако су нам некадашње друштвене вредности обезвређене, а нове нисмо стекли, ако нам и поред бројних стратегија националне безбедности недостаје национална стратегија безбедности, ако организовани криминал и корупција бујају и поред видљивих напора државе да их сузбију, ако нам је образовање у кризи, а образовни систем је напустио васпитну функцију? Како се изборити са све већим безбедносним изазовима ако се не извојује судбоносна победа у борби с опадајућим наталитетом и незаустављивим одласком образованих људи у земље које им нуде сигурнију и бољу будућност.
Покушавајући да одговоре на та и друга питања, значајна по безбедност у светским, регионалним и локалним оквирима, говорници су били јединствени у оцени да без националног препорода, без значајног побољшања нивоа образовања, без едукације, културне, националне, историјске, али и технолошке, нема сигурне и перспективне будућности ни за један, а посебно за мали народ. Вера у себе, своје корене и националне темеље представља предуслов успеха у корачању изабраним путем, били су јединиствени учесници вечерашње трибине на штанду Министарства одбране на Сајму књига.
Много је питања која, кад је о безбедности реч, траже одговоре, али су гости, ипак, издвојили неколико најважнијих на која, по њиховом мишљењу, треба посебно обратити пажњу. Говорило се о глобализму, као једној од највећих претњи данашњег света, на шта су посебно указали професори Савић и Боровић, о различитим изазовима, ризицима и претњама који у данашњим околностима униполарног, биполарног, или мултиполарног света сачекују мале земље „иза сваког ћошка“, од којих никако не трба занемарити ни биотероризам, о чему је посебно инспиративно говорила професорка Ристановић, док су о потреби јачања војске, безбедносној култури, снази националног јединства, улози безбедносних служби... надахнуто и на моменте пророчки говорили професори Боровић и Крга. Било је речи о националним циљевима, међу које су говорници убројали и образовање, о екстремистичким претњама исламског тероризма, о опасностима које нам прете због недовољног образовања и знања о покушајима великих да поделе свет према својим интересима, о немоћи малих да се одупру новим покушајима колонијализма, од информатичко-технолошкој револуцији која нам доноси опасности које до пре неколико деценија нисмо ни слутили...
Да ли смо свесни свих тих опасности и да ли смо довољно снажни и образовани да им се одупремо, ако су нам некадашње друштвене вредности обезвређене, а нове нисмо стекли, ако нам и поред бројних стратегија националне безбедности недостаје национална стратегија безбедности, ако организовани криминал и корупција бујају и поред видљивих напора државе да их сузбију, ако нам је образовање у кризи, а образовни систем је напустио васпитну функцију? Како се изборити са све већим безбедносним изазовима ако се не извојује судбоносна победа у борби с опадајућим наталитетом и незаустављивим одласком образованих људи у земље које им нуде сигурнију и бољу будућност.
Покушавајући да одговоре на та и друга питања, значајна по безбедност у светским, регионалним и локалним оквирима, говорници су били јединствени у оцени да без националног препорода, без значајног побољшања нивоа образовања, без едукације, културне, националне, историјске, али и технолошке, нема сигурне и перспективне будућности ни за један, а посебно за мали народ. Вера у себе, своје корене и националне темеље представља предуслов успеха у корачању изабраним путем, били су јединиствени учесници вечерашње трибине на штанду Министарства одбране на Сајму књига.
Застава Филм на Сајму
Камером о војним вежбама, индустрији, мировним мисијама на Синају и у Африци
Застава Филм се и данас представио, овога пута са шест филмова о војним вежбама, војној индустрији, мировним мисијама на Синају
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт