Групни портрет, од документа до уметности
Од самих својих почетака, фотографија се суочила са сталном потребом времена и догађаја, људи, да буде својеврсни документ-сведочанство, али и жељама ствараоца да сваки кадар претворе у уметност. Овој вечитој борби два елемента није могла утећи ни репортажна фотографија. Тако се фотографија показала као погодно средство да се њен стваралац изрази у пуној мери. Чак и ако су предмет његовог интересовања портрети, појединчани или групни, што је случај са аутором вечерас отворене изложбе фотографија у Дому Војске Србије, Гораном Златковићем, званичним фотографом неколико иностраних амбасада у Србији, и аутором више појединачних и групних изложби и кустоских пројеката.
„Изложбом коју данас представљамо улазимо у нов концепт сагледавања фотографије који нас одводи у нове области, обогаћује нас новим искуством и доказује да је једино потребно променити перцепцију кроз коју посматрамо, разумемо и доживљавамо фотографију“, рекла је отварајући изложбу овог аутора, Јелена Кнежевић из МЦ „Одбрана“.
Наиме, изложба се бави групним фотографијама дипломата акредитованих у Србији са посетиоцима неких њима важних догађаја, пријема... На први поглед стерилне, а на други, пуне детаља за пажљивог посматрача, оних који говоре о односима. Управо зато је Милан Алексић, професор Нове академије уметности, рекао на отварању да ова изложба садржи у себи два феномена који међусобно комуницирају:
„Са једне стране, то је феномен групних портрета, а са друге, живих скулптура, оних у којима се група људи постави у одређеној пози и стоји тако петнаестак секунди. Горан Златковић оба ова феномена измешта из архиве и увлачи у комуникацију, међусобно дружење.“
Сам аутор, Горан Златковић, рекао је да себе сматра срећним човеком јер може да ради и покаже то што ствара. Посебно се захвалио Зорану Ђорђевићу, министру за рад и социјална питања, који му је пружио, како каже, кључну помоћ у реализацији ове изложбе. Министар Ђорђевић је изложбу прогласио отвореном.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт