Промоција издања издавачке куће "Прометеј"
У Свечаној сали Дома Војске Србије данас је одржана промоција издања Издавачке куће „Прометеј“, књига недавно преминулог војног историчара Петра Опачића, „Од Београда до Крфа 1915-1916“ и „Солунски фронт – Зејтинлик“.
Реч је о едицији иза које стоје „Прометеј“ и „РТС издаваштво“, посвећеној Србији од 1914. до 1918. године, која обухвата педесетак наслова, што нових издања, али и старијих, која, према процени издавача, завређују пажњу јавности.
На промоцији су говорили историчари др Никола Поповић и др Милоје Пршић, уредник Издаваштва РТС Драган Инђић и Зоран Колунџија, уредник у Издавачкој кући „Прометеј“.
Књига „Од Београда до Крфа 1915-1916“ Петра Опачића, могло се чути, приказује најдраматичнији период у ратним напорима Србије у Првом светском рату на линији односа Централних сила и држава Антанте према Србији и њеној војсци. Она доноси и преглед важнијих политичко-дипломатских напора српске Владе и народа у том ратном периоду у одбрани слободе и независности земље, реализацији њених ратних циљева и коначнe победe савезника. Према општој оцени, ова монографија представља „недостајућу карику“ која повезује раније објављене студије о улози, напорима и резултатима ратовања Србије и њене војске у првој и последњој ратној години Првог светског рата.
Петар Опачић у књизи „Солунски фронт – Зејтинлик“ одаје почаст свим погинулим војницима, који су се жртвовали зарад ослобођења српског народа и државе. У књизи су представљене нове чињенице које се односе на Солунски фронт, приказана је архитектура споменика и крипти, гробова, њихово очување и свакодневно обилажење од стране великог броја туриста. Књига садржи и спискове имена ратника који су сахрањени на гробљу, у крипти и на „Партизанском гробљу“.
О Петру Опачићу, који је преминуо пре две и по године, говорио је његов колега из Војноисторијског института др Милоје Пршић који је истакао да аутор има богат опус те да је сматрао да 1915. година није довољно обрађена у српској историографији. Према његовим речима, Опачић је озбиљно критиковао српске савезнике, Енглеску, Француску, али и Русију, што нису више учинили да се поправи тешко стање у ондашњој Србији, измученој епидемијама и ратовима.
Историчар Никола Поповић подсетио је да Опачићев опус обухвата историјске и војне теме почев од Првог српског устанка, те да је његова монографија о војводи Степи Степановићу, завршена 1989. године, доживела седам издања за петнаест година. Он је истакао и да књига „Солунски фронт – Зејтинлик“ има велику документаристичку вредност јер доноси мноштво података о Зеитинлику, српском војничком гробљу у Солуну, као и тој, за Србе, веома значајној епопеји.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт