Oтворен 4. фестивал словенске музике
Вечерас је у Дому Војске Србије уз снажне звуке полонезе из опере „Евгеније Оњегин“ Петра Иљича Чајковског, у извођењу оркестра Војске Србије „Станислав Бинички“ и под диригентском палицом Вјачеслава Бортновског из Белорусије, отворен фестивал словенске музике који ће у наредна четири дана окупити бројне ствараоце, педагоге и извођаче.
„Ово је четврти фестивал словенске музике који се, по узору на онај московски што траје већ четрнаест година, одржава у Београду“, рекао је Војислав Аврамовић, директор фестивала и председник Удружења музичких педагога које и организује ову манифестацију. Аврамовић се посебно захвалио Уметничком ансамблу Министарства одбране „Станислав Бинички“: „За веома кратко време су успели да спреме овај веома захтеван програм“.
Очекивано, програм вечери био је потпуно у знаку словенских композитора обухвативши најзначајније ауторе и дела Русије - Чајковског, Хачатуријана, Шостаковича и Рахмањинова - али и домаће музичке ствараоце – Војкана Борисављевића, Андру Тодоровића, аранжмане Бубише Симића.
Анастасија Холц као Татјана, надигравала се са Евгенијем Оњегином, у тумачењу познатог баритона београдске опере Владимира Андрића, подсећајући публику на ванвременску причу о трагичној љубави и разочарењима из Пушкиновог дела коме је велики Чајковски својим непревазиђеним талентом само додао на лепоти. Адађо из „Спартака“ Арама Хачатуријана вратио је публици сећање на неке велике филмове у којима је ово дело коришћено као музичка пратња. Исто важи и за валцер из Хачатуријанове „Маскараде“. Музика Рахмањинова, обраде руских песама у аранжману Андре Тодоровића које је извела Данка Стојиљковић, носиле су присутне до бескрајних степа и тишине пространих тајги. Валцер бр. 2 Димитрија Шостаковича никога није оставио да мирно седи.
Наравно, домаћи аутори нису изостали са концерта словенске музике. Аранжмани Војкана Борисављевића наших народних песама, класичне али и музике из домаћих филмова и серија, окупљени у „Српски валцер“, увели су публикку у други део музичке вечери посвећене домаћем наслеђу. А шта природније за крај оваквог концерта који, у години кад се обележава век од окончања Првог светског рата, изводи најпознатији оркестар, Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ од песме „Тамо далеко“ и „Марша на Дрину“.
Диригентску палицу и подијум са маестром Бортновским поделио је диригент „Биничког“ Павле Медаковић.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт