22.06.2018

Промовисана књига „Православље и рат“



У Атријуму Дома Војске Србије данас је промовисан зборник радова са предавања одржаних у Институту за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду под називом „Православље и рат“. Приређивач књиге је пуковник у пензији др Борислав Гроздић, а суиздавачи су Медија центар „Одбрана“ и  Институт.
Представљајући књигу, директор медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица С. Карапанџин, човек који је створио савремену верску службу у Војсци и развио концепт њене употребе у савременим операцијама, подсетио је да држава при дефинисању доктринарних решења војну моћ дефинише кроз три компоненте – моралну, физичку и концептуалну. Управо је морална, напомиње он, најосетљивија и склона наглим променама, због чега је за потенцијалног непријатеља увек била највећа непознаница, али и прва на удару.
Новоуспостављена Верска служба у Војсци Србије, додао је он, у данашње време позитивно утиче на моралну компоненту и доприноси укупној војној моћи.
– Положити живот за ближњег највећа је жртва, а тај ризик на својим плећима носе војници- рекао је пуковник Карапанџин , нагласивши да је суштинско етичко питање како учествовати у рату и у исто време се придржавати начела вере.
Према речима професора Богословског факултета Универзитета у Београду др Богољуба Шијаковића, иако је српски народ је у 19. и 20. веку водио 18 ослободилачких ратова и стекао богато војничко искуство у грчевитој борби за слободу, историјографија није довољно проучавала феномен православља и рата и још увек није дала све важне одговоре.
Он је нагласио да православље налаже солидарност са жртвом и да то производи моралну обавезу да се жртва заштити, а како је православље етика заједнице, оно директно налаже одбрану другог.
Професор Филозофског факултета Универзитета у Београду др Јован Бабић који се скоро четири деценије теоријски занима за рат и код нас је један од оних који се најозбиљније и најобухватније бави етиком рата и мира, истакао је да су предавања која су преточена у Зборник важна, не само зато што представљају ризницу стручних и научних промишљања позваних стручњака на ову тематику, већ зато што она представљају инспирацију и другима да дају свој допринос.
Приређивач зборника проф. Гроздић пуковник у пензији и професор Правног Факултета за привреду и правосуђе Универзитета Привредна академија у Новом Саду нагласио је да су одржана предавања и Зборник само део пројекта који има за циљ да попуни празнину у одговору на питање да ли православље и рат иду заједно. Идеја је да се након међународне конференције дефинише православно становиште о том, за војску и читаво друштво, важном питању.
Подстакнута теоријским и практичним разлозима, иницијатива за отварање теме „Православље и рат“ потекла је од директора Института за филозофију и друштвену теорију проф. др Петра Бојанића, проф. др Јована Бабића и приређивача зборника проф. др Борислава Гроздића.
Теоријски разлози су превасходно у чињеници да у светској стручној јавности и литератури православно становиште о рату, за разлику од других верских традиција – јудаизма, ислама, будизма, па и хришћанских конфесија римокатолицизма и протестантизма – није ни изблиза довољно афирмисано, присутно, па чак уопште и познато.
Ако би се из православног погледа на рат морала издвојити само два, посебно значајна питања, то би био однос православља према пацифизму и према теорији праведног рата. Зато су и текстови у зборнику подељени у ове две целине: „Православље и пацифизам” и „Православље и праведни рат”.
Зборник садржи 11 ауторизованих предавања одржаних у оквиру циклуса предавања у Институту за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, под називом „Паравославље и рат“ ,од 1. априла 2015. до 22. априла 2016. године. У ауторизованим радовима презентованим у зборнику „Православље и рат“ о овој теми, са различитих аспеката, своје ставове изнели су филозофи, богослови, социолози и историчари из Србије, Руске Федерације, Грчке и Румуније. Аутор циклуса предавања и приређивач зборника, проф. др Борислав Гроздић, доскорашњи је наставник Војне етике на Војној академији, а зборник је превасходно намењен снагама безбедности у земљи и посебно припадницима Министарства одбране и Војске Србије.
Представљање књиге увеличала је и Светлана Стевић, српски вокални солиста и национални уметник и један од најугледнијих извођача изворне српске песме, истраживач и чувар древног српског музичког предања, отпевавши музичке нумере „Три звездице над Призрен засјаше“ и „Кад се сетим па узданем“.
 
 
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА