19.04.2019

Уручена признања за најбоље научне радове у 2018. години




У Дому Војске одржана је свечаност доделе годишњих награда Министарства одбране за најбољи научно-истраживачки и докторски рад у систему одбране, објављен у току протекле године. Свечаности су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић и заменик начелника Генералштаба ВС генерал мајор Петар Цветковић са сарадницима, представници научних установа Министарства одбране и Војске Србије, слушаоци различитих нивоа образовања и усавршавања и кадети Војне академије.
 
За овогодишње лауреате, којима је признања уручио државни секретар Александар Живковић, изабрани су др Александар Караи из Војне академије, за најбољи научноистраживачки пројекат, др Борис Јовановић из Центра за примењену математику и електронику Управе за телекомуникације и информатику ГШ ВС и др Бојана Фидановски из Војнотехничког института, за најбољу докторску дисертацију.
 
Честитајући добитницима овогодишњих награда и подрављајући госте у име министра одбране Александра Вулина и своје, државни секретар Александар Живковић је, поред осталог, рекао:
 
- Научно-истраживачка делатност у систему одбране интегрисана је у научно-истраживачки систем Републике Србије и представља један од главних покретача развоја и јачања система одбране. Узимајући у обзир да су наука и иновације кључни фактор конкурентности и развоја, тежиште рада научно-истраживачке делатности у Министарству одбране усмерено је на усавршавање постојећих средстава, поступака и система наоружања и војне опреме, чији су прототип иновације као резултат научних истраживања. У периоду од 2014. до 2018. године урађено је у просеку 11 иновација годишње, што је за око 10 одсто више него у претходном периоду, рекао је Живковић и додао да Министарство одбране посебну пажњу поклања научним радницима који унапређују научно-истраживачку делатност и тако доприносе јачању система одбране.
 
- Као и претходних година у Министарству одбране учињени су значајни кораци на унапређењу и развоју науке. Пројектовање новог наоружања и војне опреме и њихово увођење у производњу директан су резултат научно-истраживачког рада у систему одбране. Током 2018. године извршено је 127 задатака из области основних примењених и развојних истраживања, реализовано 89 задатака верификационих и завршних испитивања и усвојено 18 средстава. У осам пројеката које финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја било је ангажовано 25 истраживача из система одбране, а велики број истраживача и научника из МО и ВС учествовало је на више од 130 различитих научних скупова, конференција, манифестација, сајмова. Афирмисали смо се и као организатори и суорганизатори више научних и сајамских манифестација као што су Међународни сајам наоружања и војне опреме „Партнер“, и научни скуп „СИМОПИС“, рекао је државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић.
 
Полазећи од чињенице да су наука, знање и научноистраживачки потенцијал значајни чиниоци развоја у савременом друштву, Министарство одбране у циљу подстицања научноистраживачког рада и стимулисања научног и истраживачког кадра сваке године организује и спроводи процедуру избора за најбољи истраживачки пројекат и докторску дисертацију у Министарству одбране и Војсци Србије. Избор добитника награде  за ову годину образложио је пуковник Александар Илић, начелник Одељења за научно-истраживачку делатност, који је истакао да су „за доделу годишње награде истакнута четири истраживачка пројекта и шест докторских дисертација“ објављених прошле године.
 
Комисија Управе за стратегијско планирање Сектора за политику одбране изабрала је и за награду предложила истраживачки пројекат „Истраживање динамичког понашања возила под дејством сила опаљења интегрисаног наоружања“ чији је руководилац др Александар Караи из Војне академије и две докторске дисертације, које су, с истим бројем подова поделиле прво место. То су докторати „Ефикасан механизам криптографске синхронизације у алгоритмима селективног шифровања мултимедијалних система нове генерације“ аутора мајора др Бориса Јовановића из Центра за примењену математику и електронику Управе за телекомуникације и информатику ГШ ВС и „Композитни материјал на бази биообновиљиве незаштићене смоле и рециклираног полиетилен-терефталата“ др Бојане Фидановски из Војнотехничког института.
 
Након представљања награђених радова лауреати и њихови гости могли су да виде изложбу научних радова, пројеката и достигнућа Војнотехничког института, Центра за примењену математику и електронику Управе за телекомуникације и информатику ГШ ВС (Ј-6) Техничког опитног центра и Института за стратегијска истраживања.  
             
           
photoФОТО ГАЛЕРИЈА