24.04.2019

Књига о Вожду као азбука српске историје



У Дому Војске Србије данас је промовисана веома занимљива и по много чему посебна књига „Вожд Карађорђе у Другом србском устанку, Војно-дипломатска улога националног свештенства“ аутора пуковника у пензији Новице Стевановића.

Појашњавајући  период  Другог српског устанка у српској историји и улогу  Карађорђа Петровића, аутор пише и о бројним догађајима и дешавањима која у досадашњој литератури нису описана. Он користи архивску грађу, документа и фотограгфије, презентује тадашње топографске карте, али објашњавајући одређене ликове, осим физичког описа употрељава и управни говор. Тако је на око две стотине страница уз вешто одабране ислустрације интересантно и зналачки приказан један значајан период српске историје.

-Професори историје ове податке не знају и зато ћемо књигу уручити министру Шарчевићу (министар просвете, науке и технолошког развоја) са предлогом да се подели ђацима. Правићемо промоције по општинама, због општег образовања становништва, јер не знати историју свог народа је неопростиво- рекао је Љубодраг Марковић, пуковник у пензији и председник „Удружења потомака ратника од 1912-1920. године", који је у име Републичке конференције ове организације  поздравио данашњи скуп.

Он је такође најавио промоцију првенствено у родном месту аутора, у Врању, наглашавајући да овим делом Новица Јовановић „говори и прибавља истину о Првом и Другом српском устанку и доказује да Срби поштују слободу изнад свега“, као и да је књига драгоцена и по томе што су догађаји и личности перфектно описани.

Аутор је објаснио да се истраживачким радом и писањем о историјским темама бави дуги низ година. Службовао је у Далмацији, Босни и јужној Србији, а новинарством се бавио у војним новинама и часописима.  У протекле више од две деценије интензивно је проучавао архивску грађу и објавио више књига о историјским темама, за које је и награђиван.

Одломке из књиге  „Вожд Карађорђе у Другом србском устанку, Војно-дипломатска улога националног свештенства“ данас су читали Милена Харамбашић и Павле Лучић. Објављивање су помогли  Хришћанска мисао, Универзитетска библиотека православни богослови, Хиландарски фонд и Задужбина „Николај Велимировић и Јустин Поповић“
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА