Научна конференције „Однос НАТО према Балкану“
У Дому Војске Србије, данас је одржана Научна конференције „Однос НАТО према Балкану“, коју је организовао Евроазијски безбедносни форум.
Циљ конференције био је да се из различитих углова расветли стратегија НАТО пакта према Балкану, пре свега према државама тзв. западног Балкана - Македонији, БиХ, Црној Гори и Србији, у којима нису довршени процеси интеграције у „Евроатланску заједницу“. У фокусу реферата било је, како се могло чути, „насилно и брзоплето притискивање држава које нису чланице НАТО и настојање да се затвори такозвана црна рупа и „потисне утицај Русије“ како би се наставио даљи поход на исток“.
Говорници се се осврнули на противречности међународних односа и актуелних интереса великих сила на просторима Балкана, а посебно на три важна питања - на историјски контекст и геостратегијски и геополитички значај Балкана, питање његовог положаја у стратегијама и плановима НАТО пакта и његових водећих сила, али и какве су им данас намере кад је реч о том региону.
Своје радове на конференцији представили су проф. др Ненад Кецмановић („Проблеми интеграција БиХ у НАТО пакт“), проф. др Радомир Милашиновић („Пријем Црне Горе у НАТО пакт супротно вољи народа“), др Драган Петровић („Македонија као жртва притисака НАТО пакта“), проф. др Синиша Боровић („Срби и НАТО - Стратегија НАТО према КиМ – лажној држави Косово“), проф. др Бранко Крга („Однос Србије према НАТО“), др Александар Павић („НАТО као оружје новог тоталитаризма“), проф. др Божидар Форца („Однос НАТО према војној неутралности Републике Србије“), и проф. др Митар Ковач („Обавезујући споразум између Р. Србије и лажне државе Косово као услов за проширење НАТО пакта“).
Закључци са конференције, која је организована у два панела, биће штампани и објављени у првом овогодишњем броју часописа „Безбедносни форум“.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт