Промовисана књига „Битка на Гучеву 1914. - Епопеја на прагу Србије”
У Атријуму Дома Војске Србије, данас je одржана промоција књиге „Битка на Гучеву 1914. - Епопеја на прагу Србије” аутора пуковника у пензији Милоша Дејановића.
Користећи обимну архивску грађу и литературу, аутор на нараторски занимљив начин пише о сложености борбених дејстава током битке, уз документа која се односе на тај догађај, тако да књига представља интересантнo штиво и историчарима, и читаоцима неупућеним у историјске чињенице с почетка Другог светског рата.
Кроз уводне текстове читалац се упознаје са Гучевом – какво је било у време битке и какво је сада, реком Дрином и њеним карактеристикама, организацијом и формацијом српске војске и четничких одреда. У посебним одељцима дати су подаци о наоружању и опреми српске војске, снабдевености одећом и логорском опремом и санитетском збрињавању. Посебна пажња посвећена је моралу српске војске и старешинском кадру.
На промоцији су говорили рецензент пуковник у пензији мр Драган Крсмановић, виши архивиста, генерал у пензији Милисав Секулић, проф др Милоје Пршић и аутор.
Говорећи на овом кратком историјском часу , рецензент пуковник у пензији мр Драган Крсмановић, истакао је да је ово књига од великог значајна за нову генерацију која је стасала и која жели и треба да зна нешто више о српској историји.
Према његовим речима, аутор је објединио историографију и нарацију и на тај начин успео да књигу напише лепим језиком, који је лак за читање у даху као и да кроз табеле и скице визуелно предочи оно што се дешавало у време када се битка на Гучеву водила.
Говорећи о књизи, проф др Милоје Пршић је навео да она представља благо српске војне историје и да се у њеном богатом садржају од 144 наслова налази и 178 фотографија, оригиналне карте, дипломе и скице као и занимљиве приче кроз које је аутор приказао тадашње догађаје из дана у дан .
Књига „Битка на Гучеву 1914.– епопеја на прагу Србије” објављена је 2018. године у издању Регионалне организације „Подриње” из Лознице и Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца из Лознице, поводом сто година од ослобођења Србије и завршетка Великог рата.
Милош Дејановић, пуковник у пензији, аутор је и студије „Војногеографска процена могућих праваца дејстава у зони Ужичког корпуса” а тренутно пише и нову књигу о Церској бици.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт