Изашао је нови број „ОДБРАНЕ“
У јунском броју магазина „Одбрана” доминирају две теме – наставак обележавања две деценије од агресије НАТО-а на СРЈ и одбрамбена индустрија Србије. О операцији Паштрик ексклузивно за наш магазин пише генерал-мајор у пензији Божидар Делић, командант 549. моторизоване бригаде. Паштрик је за терористе био важан јер је био један од главних праваца којим је убацивано оружје из Албаније. Само у једном конвоју, 26. априла 1998, покушали су да пребаце на нашу територију око седам тона оружја и муниције, на око 150 товарних коња. „Када је 24. марта почело бомбардовање, две трећине снага бригаде већ је запосело своје одбрамбене положаје, а једна трећина је у узастопним бојевима и борбама, заједно с другим снагама Приштинског корпуса, разбијала и уништавала терористичке снаге по дубини, чистећи територију иза наших леђа заједно са МУП-ом, који је потом успоставио контролу територије и комуникација према Косову...” пише генерал Делић.
Током НАТО агресије својим активностима на откривању НАТО бомбардера истакла се и 126. бригада ВОЈИН. Командант те бригаде пуковник Александар Дучић је, у сусрет 18. јуну, Дану јединице, говорио о њеном ратном искуству. Током 1999. године, од 24. марта до 9. јуна, регистровали су 26.000 полетања НАТО авијације, од којих је више од 18.000 извела борбена авијација. Лансирано је више од 37 хиљада пројектила, с укупно 20.000 тона експлозива. Њихову јединицу непријатељ је непрекидно нападао, директно је гађајући укупно 98 пута. Бачено је 99 авио-бомби, лансирано 15 крстарећих ракета, уз 29 противрадарских и 13 ракета ваздух-земља. Њени припадници су тих драматичних дана спасили хиљаде цивила, дајући времена начелнику Центра за обавештавање 1999. године Авраму Израелу и његовим колегама да усмере грађане ка подрумима и заклонима.
Јачању и развоју одбрамбена индустрија Србије посвећен је други тематски блок „Одбране”. Вршилац дужности помоћника министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић у интервјуу поводом 9. Међународног сајма НВО „Партнер” , истакао је да се наша одбрамбена индустрија убрзано развија и да на светском тржишту данас остварује више од 95 одсто својих прихода. Он је навео и да раме уз раме са водећим светским произвођачима стоји оно што представља основну област српске одбрамбене индустрије – стрељачко наоружање, муниција и муницијски елементи, као и самоходни артиљеријски системи и борбена возила точкаши.
Део производа наше војне индустрије представљен је јавности у приказу способности ВС и МУП-а на прослави „Одбрана слободе” у Нишу, која је организована поводом обележавања Дана победе. Уз музику бесмртног „Марша на Дрину”, у беспрекорном свечаном строју продефиловали су пешадијски и моторизовани ешелони Војске Србије и Министарства унутрашњих послова, извршен је налет ваздухопловног ешелона и приређен падобрански десант. У приказу су учествовале и специјалне јединице МУП-а опремљене најсавременијим наоружањем и опремом.
У рубрици Техника представљамо један од домаћих производа који ће бити изложен на сајму „Партнер”. Реч је о новој српској модуларној пушци 6,5/7,62 mm М17 ГРЕНДЕЛ и метку за њу. Пушку су радили конструктори „Застава оружје”, а метак ужички „Први партизана”.
Рубрика Из јединица доноси више текстова о актуелним вежбама протеклог месеца. Реч је о вишедневној тактичкој вежби с бојевим гађањем „Плави пут 2019”, која је изведена на привременом полигону Тител на реци Тиси у реалним временским и метеоролошким условима. Потом о вежби „Српски штит – 14”, финалној провери оспособљености наших мировњака у Бази „Југ” и на полигону „Боровац”, спроведеној под будним оком евалуационог тима из Генералштаба Војске Србије, и о вежби билатералног типа „Обазриви вук 19”, која је први пут организована код нас, а у којој је учествовало 226 старешина и војника Војске Србије и оружаних снага Сједињених Америчких Држава.
У јунском броју нашег магазина пригодним текстом обележено је десет година Медицинског факултета ВМА. До сада су на њему дипломирале четири генерације кадета и око сто студената. Ове године ће бити уписана и 11. генерација, а студирање завршава пета класа.
Декан Факултета пуковник проф. др Тихомир Илић говори о предностима студирања на Медицинском факултету ВМА и о перспективама те високошколске установе.
Пажњи читалаца препоручујемо и текстове из рубрике Глобално – интервју с професором Хансом Kехлером о старим играма моћи, који је уприличен током његовог боравка у Београду. Професор Кехлер је радио на бројним значајним пројектима УН и жестоко се успротивио бомбардовању СРЈ и једностраном проглашењу независности косовских Албанаца. Др Миша Стојадиновић, виши научни сарадник Факултета за међународну политику и безбедност, пише о одјецима „арапског пролећа” у Сирији, а др Александар Животић, професор Филозофског факултета у Београду, о обнови „тешких” дивизија копнене војске Оружаних снага Руске Федерације.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт