08.07.2019

Стручно вођење кроз изложбу „Шидски пејзаж“



Ауторско тумачење  изложбе „Шидски пејзаж“ сликара Саве Шумановића одржано у среду 10. јула у 18.00 часова у Великој галерији Дома Војске Србије, одслушао је велики број посетилаца, па је историчар уметности, Весна Буројевић, причу о настајању слика приказала кроз биографију уметника, онемогућена да се креће кроз простор и о делима појединачно говори.

- Пре 80 година, Сава Шумановић је имао ту храброст да направи велику изложбу у Београду и изложи 470 слика. Изложба је трајала 20 дана и тада је продао 110 својих дела. И ево нас данас поново у Београду, по трећи пут у Дому Војске- започела је причу Весна Буројевић, која је и директор Галерија "Сава Шумановић" у Шиду.

Она је потом објаснила да се као аутор поставке одлучила за пејзаже, јер се ту најбоље види колико је уметник унео себе у сваки делић слике или како је сам говорио и писао "метнуо на платно".

Рођен је у угледној породици у Винковцима, која се убрзо преселила за Шид. По завршетку Загребачке уметничке школе, два пута је боравио и школовао се у Паризу, када је овај град био центар уметности. Родитељи су му пружили потпуну подршку да се бави сликарством, иако је био једини мушки наследник у широј фамилији и мада се од њега очекивало да настави породичну традицију банкара или адвоката.

- Успео је да буде примећен од француске размажене критике, па је Француска влада откупила два његова дела. Сликајући нетакнуте девичанске пејзаже говорио је да жели само да нам приреди весеље за очи. Кажу да је и имао обичај да стане на ћошак и гледа, дуго посматра и упија лепе пределе и да после тога неуморно ради. Насликао је око 600 слика, а после његове смрти мајка је поклонила граду Шиду 417 дела- испричала је Весна Буројевић.

Она је такође поменула да је Сава Шумановић најзначајнији српски сликар прве половине 20. века, да је 1928. године у Београду распродао целу поставку своје тадашње изложбе, што је својеврстан куриозитет, али и да је боје правио сам.

- Слике које је насликао пре 90 година и данас су светле, нису се промениле ни потамнеле. Снег је плав и розе, има и окер боје, осунчан је и светао, јасно осликан и окупан емоцијом- рекла је ауторка поставке.

Сава Шумановић је провео  последњу деценију живота у Шиду, неуморно радећи. Више од половине његовог сликарског опуса су пејзажи. У  оку и срцу носио је слику завичаја коју је у зрелим годинама овековечио на својим платнима. Препознао је богатство колорита и светлости у околини родног краја. Раскошни воћњаци у цвету, њиве зрелог жита, благи обронци Фрушке Горе, родни виногради  у свим годишњим добима, путеви и сокаци,  постали су слике за вечност. Слике које сви носимо у својим сећањима.
 
Због великог интересовања у наредном периоду биће организовано још једно стручно вођење, а поставка је отворена до 27. јула.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА