Промоција књиге „Српске комите 1903 - 1912”
У Дому војске данас је представљена књига „Српска револуционарна организација – Комитско четовање у старој Србији и Македонији 1903-1912“ Стевана Симића, коју је издала "Хришћанска мисао" из Београда.
Књигу су представили Стефан Сурлић из Српског академског круга, отац Милорад Средојевић из Хришћанске мисли, приређивач Јово Бајић и др Дмитар Тасић из Института за стратегијска истраживања, одсек за Војну историју.
„Ова тема је запостављена област на нашим просторима. О томе сведочи чињеница да ми данас немамо поуздан списак комитских војвода, а о "простим" ратницима да и не говоримо. Колики је то грех према јунацима који су војевали и страдали за Србију тешко је исказати. Али, још је веће сагрешење према нашим потомцима." – рекао је Стефан Сурлић.
- Ова књига, није много велика по обиму, али је драгоцена по свом садржају. То је прича о историји наших ђедова и прађедова, нешто што смо заборавили, нешто што деценијама није било у истраживачком опусу научника“ – подсетио је отац Средојевић, издавач књиге.
„Комита је реч латинског порекла и буквално значи друг или пратилац. Своје ново значење добила је почетком прве деценије 20. века на просторима тзв. европске Турске, чија је владавина на Балкану дотрајавала. О комитама је почела да бруји и европска штампа. Реч је тада ушла у моду и употребљавала се у значењу данашње речи специјалиста“ – објаснио је Јово Бајић.
„За мене је велика част да се нађем пред репринтом једног старијег издања и да могу да помогнем у осветљавању недовољно истражене области националне историје“ – рекао је др Дмитар Тасић и закључио да смо уз оваква издања на добром путу да се сећање на тај период наше историје не угаси.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт