Промоција издања Медија центра "Одбрана" страним изасланицима одбране
Данашњи дан на штанду Министарства одбране и Војске Србије, у оквиру 64. Међународног сајма књига започео је представљањем нових наслова Медија центра „Одбрана“ и активности Војнофилмског центра „Застава филм“ изасланицима одбране акредитованим у Републици Србији.
Тематске садржаје које су за 64. Међународни сајам књига приредили Министарство одбране и Војске Србије високим страним официрима презентовао је директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица Карапанџин, који је говорећи о новима издањима истакао да је тежиште и овогодишње промоције Министарства одбране и Војске Србије обележавање 20. годишњице одбране отаџбине од НАТО агресије и едиција „Ратник“, покренута прошле године.
Број наслова које је Медија центар „Одбрана“ објавио прошле године, ове године је премашен за 50 посто, нагласио је пуковник Карапанџин и подсетио да су притом у потпуности испоштоване и интерне потребе система одбране. Како каже, издавачка делатност те куће не занемарује ни публикације посвећене медицини, војној техници нити књиге других организационих целина система одбране.
Директор Медија центра „Одбрана“ задржао се на представљању књиге „Шајкашка срца српске Војводине“, Душана Бабца, аутора који је у својим ранијим књигама већ донео драгоцене податке о 70 високих официра који су службовали у руској војсци, као и две стотине њихових колега који су добили медаље части у америчкој војсци.
Посебан осврт пуковник Карапанџин посветио је књизи „Војвода Петар Бојовић, разматрања војне моћи“, чији је приређивач, која доноси текстове једног од најзнаменитијих војсковођа у Првом светском рату, који је био прилично запостављен у историографији, а припадао је врху официрске елите тог времена, као и књигама "Путникова школа ратне вештине" историчара Александра Животића и „Страни утицај на развој српске војне доктрине у 19. и првој деценији 20. века“ Слободана Ђукића, које као целина доносе слику о грађењу аутентичне српске војне доктрине.
Он је, као изузетна издања споменуо дело Светка Ковача „Официр са пет досијеа“, које говори о официру Димитрију Цветковићу, чији је професионални пут, док је обављао посао у веома сложеном турбулентном времену, пратило пет служби безбедности, као и 14 књига „Попис војних и цивилних губитака Краљевине Србије у људству, у Првом светском рату“, пропраћених ДВД издањем, које доносе 280 хиљада имена, што је, како је истакао - само једна петина жртава која је Србија имала у Великом рату. Иза тог капиталног дела стоје Војни архив и Медија центра „Одбрана“.
У оквиру обележавања века од краја Првог светског рата, објављена је и монографија о спомен-собама Министарства одбране и Војске Србије, која је преведена на руски и француски језик, рекао је директор Медија центра „Одбрана“, навевши и међу новим издањима књигу „Земља безнађа“ Џевада Галијашевића, објављену у едицији „Геополитика“, у којој су и наслови "Беларус на коридору великих ратова" и "Украјина мој рат".
Као веома значајна издања пуковник Карапанџин споменуо је и две књиге иза којих стоји клуб „Генерала и адмирала Србије“ - "Војска Југославије у одбрамбеном рату 1999. године", и једну од најпродаванијих на овогодишњем Сајму књига – монографију „Јунаци отаџбине“, која доноси биографије свих припадника система безбедности, погинулих током рата 1999. године, „у борбама са НАТО и с албанским терористима“, а која доживљава већ треће издање.
Ново издање у едицији „Ратник“ је „Скок на Слатину“, које је приредио Мирослав Тохољ, а које доноси сећања учесника догађаја када су руске ваздушно-десантне снаге заузеле аеродром „Слатина“, код Приштине, у јуну 1999. године. У истој едицији штампана је књига „Ратни дани Ратне морнарице“ адмирала Бошка Антића.
Говорећи о едицији „Ратник“, пуковник Карапанџин је подсетио изасланике одбране на белешке и дневнике генерала Павковића, штампане прошле године и додао да је ове године објављено ново штиво, које сведочи о „борби против терористичка снага на Косову и Метохији“.
Потпуковник Горан Иконић, директор Војнофилмског центра „Застава филм“, установе која већ 70 година бележи војнички живот у Министарству одбране и Војсци Србије, рекао је да су припадници те установе у оквиру Управе за односе с јавношћу, путовали и бележили активности наше војске и у мировним мисијама, и најавио пројекцију репортажа из Либана и Централноафричке Републике, као и колажни филм о активностима у Министарству одбране и Војсци Србије.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт