Трибина о изазовима војне дипломатије
На штанду Министарства одбране и Војске Србије, у оквиру представљања система одбране, одржана је трибина "Изазови савремене војне дипломатије у ери глобализма", на којој су учествовали припадници Војнообавештајне агенције и Одсека за сарадњу са страним војним представницима.
О историјату војне дипломатије и улози изасланика одбране и њиховим конкретним задужењима, говорио је пуковник Александар Миленковић, који је истакао да корени војне дипломатије сежу до давнина, а да се функција војног изасланика мењала и надограђивала током година. У свом излагању, он је представио и задатке изасланика одбране, начин акредитације и њихову селекцију, као и обуку, која је различита у свакој земљи.
Пуковник Миленковић је, као савет младим официрима који би једног дана желели да се баве послом војних изасланика, истакао да посебно обрате пажњу на учење страних језика, као и познавање војне доктрине и стратегије.
У наставку трибине, мајор Милан Бероња говорио је о страним изасланицима одбране акредитованим у нашој земљи и активностима Одсека за сарадњу са страним војним представницима. У његовом излагању посебно интересантно било је илустровање пораста активности међународне војне сарадње, коју је, примера ради, 2006. године чинила 741, а 2017. године 1021 активност, што говори о интензивирању и великом броју задарака који проистичу из нашег положаја војне неутралности.
Обраћајући се окупљенима на штанду Министарства одбране и Војске Србије, пуковник Саша Перовић осврнуо се на мрежу изасланстава одбране Републике Србије у свету, као и на изазове с којима се сусрећу наши изасланици свакодневно.
- Кључни изазов је брзина протока информација у свету који је постао "глобално село". Пре двадсет година, када смо упућивали људе у неке земље, изгледало је као да иду негде далеко, а данас је све близу, и све се променило - рекао је пуковник Перовић, сведочећи о неколико пута већој динамици догађања, и додао да повећање билатералних војних активности - имплицира знатно више посла за војну дипломатију.
Он је на крају излагања рекао да поуздано може да каже да тамо где имамо наше изасланике - имамо и боље разумевање с том државом, што сведочи да, кроз наш процес селекције и обуке, долазимо до најбољих људи коју могу да изађу у сусрет сложеним изазовима војне дипломатије.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт