Промоција књиге „Скок на Слатину-руски батаљон на Косову и Метохији“
На штанду Министарства одбране и Војске Србије, на 64. Међународном сајму књига, данас је представљена књига „Скок на Слатину-руски батаљон на Косову и Метохији“ коју је приредио начелник Одељења за издавачку делатност Медија центра „Одбрана“ Мирослав Тохољ.
Према његовим речима, у едицији „Ратник“ имамо сведочења генерала Павковића, генерала Лазаревића, Бошка Антића, приче са Паштрика и Кошара, „али је важно да имамо и ова сведочења из периода пред крај агресије“.
Тохољ је нагласио да су Руси осећали „горчину у устима“ због НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, која је у то време била њихов „једини вечити савезник и братска држава“.
- У том тренутку део војне, а потом и цивилне дипломатије, пристаје на то да врати сјај руском оружју, руској речи и руској улози у свету, истакао је Тохољ и додаје да од тог тренутка Руска Федерација стаје на ноге и постаје „оно што смо одувек желели да буде“.
Он је нагласио да се током истраживања за књигу испоставило да Руси нису заинтересовани за објављивање ових података, а да је и касније, када су саговорници пристали да испричају своја сећања и све до данас, када је књига објављена, остало јасно „да руска војска не открива тако лако своју улогу у историји“.
О књизи је на данашњој промоцији говорио и новинар и публициста Драган Вујичић, који је рекао да је током свог професионалног рада разговарао са појединим учесницима освајања приштинског аеродрома, али да је књига „Скок на Слатину“ за њега „дивно изненађење“.
- Ово је књига-роман са мелодраматичним крајем, пуна осећања. Ово је књига о три рата – наш рат са НАТО-ом, „рат“ у Русији између њиховог војног и политичког руководства и трећи који су водили руски војници у својим душама, између оног што су осећали и оног што су видели, изјавио је Вујичић.
У књизи је описан усиљени марш батаљона Ваздушно десантне војске Оружаних снага Руске Федерације који су у најстрожој тајности, оклопним транспортерима прешли 620 километара до Косова и Метохије, стигли до аеродрома Слатина пре снага НАТО-а.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт