Јубилеј за понос ваздухопловних бригада
Шести дан овогодишњег Међународног сајма књига на штанду Министарства одбране и Војске Србије, након пројекције филмова из фонда Војнофилмског центра "Застава филм", настављен је представљањем система одбране.
На трибини "Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана - 70. година 204. и 98. ваздухопловне бригаде - јубилеј за понос" говорили су пуковник Милан Еленков из Команде РВ и ПВО, начелник Штаба 98. ваздухопловне бригаде пуковник Александар Милићевић и командант 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле потпуковник Бошко Шербеџија.
О историјату ваздухопловства у свету и код нас говорио је пуковник Милан Еленков који је, као веома важан датум, споменуо формирање Ваздухопловне команде у децембру 1912. године, када су први српски пилоти школовани у Француској.
Потпуковник Шербеџија говорио је од 204. ваздухопловној бригади, једној од наших најелитнијих ваздухопловних јединица. Говорећи о историјату и опремању јединице током деценија за нама, Шербеџија је споменуо битне фазе, када су набављани нови ваздухоплови и истакао да је та јединица прва у нашој војсци добила МиГ-ове .
Пуковник Милићевић је поручио да наше ваздухопловство има светлу традицију у борбеној употреби и да су они “наследници наших предака који имају славну прошлост”. Он говорио и о историјату 98. ваздухопловне бригаде те подсетио да је она настала после пробоја Солунског фронта. Јединица коју краси стилизовани знак тигра, а која је тада носила назив “98. ловачко-бомбардерскски пук” током агресије НАТО на Савезну Републику Југославију, под геслом "Отаџбина изнад свега", реализовала је све задатке и имала највише изведених борбених летова у одбрани земље.
- Тада је храбро, приликом извршавања борбеног задатка, погинуо и командант 241. ловачко- бомбардерске ескадриле потпуковник Живота Ђурић, са сетом је подсетио пуковник Милићевић.
Велики број младих који су данас присуствовали трибини занимало је колико је комплексно бити пилот и како момци и девојке могу да стану у ред за то атрактивно занимање.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт