Промоција књиге „Успомене из Сибира“
У Атријуму Дома Војске Србије данас је одржана промоција књиге „Успомене из Сибира“ последњег српског дипломате у Царској Русији, Јована Миланковића.
Ове аутобиографске белешке представљају оригинално сведочење о једном од епохалних догађаја који су променили светску историју, о грађанском рату и револуцији у Русији 1918. године и војницима из Аустро- угарских провинција који су се затекли на простору Русије у то време.
Успомене Јована Миланковића, у години када се обележава сто година од револуције у Русији, представљене су у поновљеном издању издавачке куће „Пешић и синови“.
На промоцији су говорили др Дарко Танасковић, професор и дипломата Весна Пешић у име издавача, Вера Миланковић професор Факултета музичке уметности и унука Јована Миланковића.
Говорећи о значају књиге, Весна Пешић je истакла да Јован Миланковић говори о личном дожиљају као непосредни сведок догађања која су променили светску историју. Како је навела ово је прва београдска промоција, док је претходна одржана пре годину дана у родној кући Милутина Миланковића и Даљу.
- Јован Миланковић је писао свој непосредни утисак о стварима које су се дешавале у то време, тако да сам сматрала да је важно да имамо документацију догађаја и виђења са друге стране, а не само ону страну историје која нам је до сада била презентована - истакла је Весна Пешић, додајући да је једна од главних предности књиге и то што је пуна живописних детаља о бројним градовима у којима је Јован Миланковић боравио као и детаља о људима са којима се сусретао.
Вера Миланковић, унука Јована Миланковића, истакла је да се књига први пут појавила 1926. године, а оно што ју је подстакло да се она поново нађе у штампи јесте време када се прекаје историја. Једини тачни подаци су мемоарска проза, а субјективна историја представља једини траг у постојању.
-Оно што памтимо јесу историјски догађаји из романа,јер су нас дирнули емоционално. Сматрам да је врло важно да српске грађанске породице имају у својим редовима некога ко ће се усудити да напише своја сећања, јер је то драгоцено штиво, ако ништа друго онда барем за потомке своје породице - рекла је Вера Миланковић.
У уметничком делу програма наступио је гудачки квартет ансамбла "Станислав Бинички".
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт