27.02.2020
Представљена књига „ Прича о Сакијет Сиди Јусефу“
Књига је, како је истакао Марко Јелић, уредник књиге, објављена прошле године, поводом 60 година од када су млади акцијаши из целог света отишли у туниско погранично место Сакијет Сиди Јусефу да помогну обнављање школе коју су годину дана раније срушили француски бомбардери. Међу младим акцијашима било је и петоро Југословена, а један од њих је и аутор књиге Милоје Поповић Каваја.
Амбасадор Републике Тунис у Србији, господин Сејфалах Реџеб истакао је да књига Милоја Поповића Каваје, студента, писца, новинара који се придружио међународним добровољцима, сведочи о вечној емпатији српског према туниском народу.
Латифа Траи, отправник послова амбасаде Алжира у Београду, навела је да су у нападу на поменуто погранично место, фебруара 1958. године погинуле на десетине људи и да је овај напад ујединио у болу Алжир и Тунис. Према њеним речима две земље су и данас повезане заједничком судбином а посебно због бриге око границе.
Издавање књиге помогла је Карић фондација а Драгомир Карић, председник Удружења српско-тунижанског пријатељства и председник Посланичке групе пријатељства са Тунисом у Народној Скупштини Републике Србије је навео да ова књига на изванредан начих одсликава пријатељство Србије и Туниса започето педесетих година прошлог века. Подсетио је такође и да је у првом светском рату Тунис примио 52.000 изнурених српских војника који су прешли Албанију , како би се опоравили и припремили за нове битке.
– Усред алжирског рата смо се упутили да градимо школу, коју су француски бомбардери срушили. Било је младих из целог света, од Кине до Латинске Америке, рекао је он и додао да је од петоро Југословена , који су са њим отишли сада жив само он.
Књига обилује и великим бројем фотографија, међу којима су и оне из периода бомбардовања места и изградње срушене школе, када је страдало и 11 ђака који су се налазили у школи.

- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт