23.10.2020

Научни скуп „Српски борац на Сремском фронту“



Поводом 75 година од победе над фашизмом, Савез удружења бораца Србије (СУБОС) организовао је, под покровитељством Министарства за рад, запошљавање и борачка и социјална питања и у сарадњи с Медија центром „Одбрана“, у Дому Војске Србије научни скуп „Српски борац на Сремском фронту“ на коме је, према речима председника СУБОС генерала у пензији мр Милорада Ступара, десетак истакнутих историчара, генерала, професора и академика, покушало да без идеолошких предрасуда, одговори на питање да ли је операција Сремски фронт била потребна у том, завршном, периоду рата и да ли су огромне жртве, углавном тек мобилисане и недовољно обучене омладине, могле да буду умањене.

Трагајући за одговором на та и друга питања, везана за завршне операције НОВ и ПОЈ и совјетских савезника на подручју Срема, учесници су у својим излагањима посебну пажњу поклонили планирању, организацији и реализацији битке за Сремски фронт, у периоду од октобра 1944. до априла 1945. године и његовог пробијања (проф. др Слободан Ђукић), груписању немачких и квислиншких снага, ангажованих на фронту (пуковник Радован Милетић), поукама са Сремског фронта значајним за обуку у систему безбедности у Србији (пуковник др Јовица Вучковић), мобилизацији и обуци војника и јединица у Срему, пред и за време борби на Сремском фронту (др Станиша Бањанин), учешћу 21 српске НОУ дивизије у борбама на Сремском фронту и њеном значају у његовом пробијању (проф. Др Зоран Миладиновић), бризи сремског становништва за српског борца на фронту и напорима за успех пробоја (историчар Александра Ћирић), губицима у сремској равници током више од шест месеци борбе (проф. Др Драгољуб Тмушић) и способностима за прилагођавање као услову за успех у борби (академик Јовица Сувачки).

 Запажене теме биле су и о учешћу јединица НОВ на Сремском фронту (др Славко Ћурчић), улози жена у борбама на Сремском фронту (академик Олга Зорић), затим „Сремски фронт и контроверзе о њему“ професора др Предрага Вајагића и „Правни аспекти увођења обавезног војног рока у Србији“ професора др Драгана Батавељића.

Стручну редакцију изложених радова обавило је више рецензената с професором др Милојем Пршићем на челу, а научни скуп је завршни чин двомесечних активности СУБОС-а на организовању сличних скупова у неколико градова Србије. Тиме се рад на  осветљавању још једне недовољно проучене, а веома тешке и болне ране из наше ратне прошлости, не завршава, већ се, према речима организатора, наставља с новом снагом и еланом.  
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА