08.11.2020

Изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату 1941-1945“ део манифестације „Музеји за 10“



 Изложбом „Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941-1945“ Галерија Дома Војске Србије учествоваће на овогодишњој манифестацији „Музеји за 10” која се одржава од 9. до 15. новембра. Тема овогодишње манифестације је Музеји за једнакост: разноликост и инклузија.

Изложба је приређена поводом обележавања 75 година од победе над фашизмом у Другом светском рату, а на њеном приређивању радила је група аутора из Историјског архива Пожаревац, Војног архива, Војног музеја и Медија центра „Одбрана“. Изложбеном поставком у Великој и Малој галерији Дома Војске Србије у Београду, аутори др Јасмина Николић, др Маријана Мраовић, Наташа Милошевић Дулић и др Драгана Милорадовић, уз музеолошку поставку Вука Обрадовића и уметничку Јелене Кнежевић, указују на неке од најзначајнијих догађаја из ослободилачке борбе у Србији током Другог светског рата.

Виши кустос и начелница Галерије Дома Војске Србије Јелена Кнежевић истиче да је изложба настала као резултат истраживања архивске грађе, првенствено у фондовима и збиркама Историјског архива Пожаревац, Војног архива и Војног музеја.

- Применом методологије научне историографије аутори су одабрали и презентовали 160 архивских фотографија и 80 докумената из 30 фондова и збирки који се чувају у 13 културних институција из седам градова наше земље - Историјском архиву Пожаревац, Војном архиву, Архиву Југословенске кинотеке у Београду, историјским архивима Београда, Новог Сада, Ниша и Врања, затим у Војном музеју, Музеју историје Југославије, Музеју жртава геноцида у Београду и у народним музејима у Нишу, Крагујевцу и Краљеву - рекла је Јелена Кнежевић.

Према речима директорке Историјског архива Пожаревац др Јасмине Николић, поставка сведочи и подсећа на време када је свет био под ланцима нечовечности, нехуманости, понижења и деструкције – на време Другог светског рата, а приређена је с намером да историчарима који се боре против ревизије историје Другог светског рата понуде доказе који могу допринети заустављању кривотворења чињеница, али и да одају признање доприносу савезничке Црвене армије победи антихитлеровске коалиције.

- Небројене жртве фашизма, нацизма и квислинштва опомињу нас да их поменемо, подсећају нас да истражујемо чињенице о времену које не сме да се заборави да се не би поновило, разуларило, ојачало, попримило још јачу насилност и крвожедност, опомињу нас да очувамо свест о страдању у Другом светском рату – истиче директорка Историјског архива Пожаревац.

Архивска документа и фотографије фактографски осликавају деловање југословенских партизана и борбе за ослобођење земље, успостављање сарадње југословенске Народноослободилачке војске и Црвене армије и њихову заједничку борбу за ослобађање окупиране територије Србије, каже др Јасмина Николић али напомиње да изложба осликава и окупацију земље, судбину избеглица и ратних заробљеника у немачким логорима, страдање цивилног становништва, грађана који никога нису угрозили, а били су хапшени, преваспитавани, мучени, убијани. 

Изложбу чине две главне тематске целине - „Ратна слика Србије у Другом светском рату – окупација“ и „Борба за ослобођење Србије 1941-1945. године и сарадња НОВЈ са Црвеном армијом“. Део изложбе је и електронска/виртуелна презентација архивских фотографија, докумената, музејских предмета и уметничких изложбених експоната.

Део изложбе чини „Пропагандна уметност у деценијама после рата“ где је изложено 13 уметничких слика и вајарских дела из Уметничке збирке Дома Војске Србије у Београду. Реч је о тематски ангажованим радовима уметника који су стварали после Другог светског рата, као што су Ђорђе Андрејевић Кун, Ангелина Гаталица, Душан Гаковић, Нандор Глид, Стеван Дукић, Ото Лого, Мира Сандић, Сава Сандић, Милан Четник и Аранка Мојак.

Изложба „Ратна слика Србије у Другом светском рату, 1941-1945“ отворена је у Великој И Малој галерији Дома Војске Србије у Београду до 15. новембра од 11 до 19 часова.
 
photoФОТО ГАЛЕРИЈА