Додела признања на 24. бијеналу таписерије
На свечаности у Великој галерији београдског Дома Војске, данас су додељене награде најуспешнијим учесницима 24. бијенала таписерије, чију су изложбу, под слоганом „Сновано”, у том реномираном простору, посетиоци могли да погледају претходних месец дана.
Културну манифестацију, која је привукла значајну пажњу љубитеља уметности, скоро пет деценија успешно организује Секција за текстил и савремено одевање, Удружења ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије (УЛУПУДС).
Жири за доделу награда, коме је председавала начелница галерија Дома Војске Србије, виши кустос Јелена Кнежевић, Диплому је доделио Сенки Раносављевић за рад „Корени“, а плакетама су награђени Драгана Дражовић Илић, Слађана Милојевић и Мирослава Раковић. За своје радове похваљене су Дивна Дуца Миливојевић и Соња Росић.
Председница Удружења УЛУПУДС Лидија Јовановић, Захвалницу због успешне сарадње уручила је потпуковнику Биљани Пашић, директору Медија центра „Одбрана“.
Захваљујући на додељеном признању, директорка је подсетила да је, негујући посебан однос према уметности, Галерија Дома Војске Србије, још од свог оснивања 1953. године, имала важну улогу у промовисању различитих уметничких праваца и уметника са простора читаве Југославије.
- У сарадњи са Удружењем ликовних уметника примењених уметности, 1974. године одржано је прво Бијенале таписерија у тадашњој Галерији Дома ЈНА, и управо од тада наша збирка, осим ликовним делима, попуњава се и предметима примењене уметности, који настају на манифестацији „НОБ у делима ликовних уметника Југославије“, рекла је потпуковник Пашић и додала да је зато ова изложба значајна не само за Удружење него и за Медија центар „Одбрана“, у чијој се збирци налазе и вредне, тематски ангажоване уметничке таписерије.
Директорка те реномиране установе Министарства одбране захвалила је Удружењу и што је препознало значај обновљене сарадње, и што су за место излагања изабрали Галерију Дома Војске Србије.
На овогодишњој изложби бројни уметници различитих генерација, изложили су разнородна дела, почев од традиционалних таписерија, међу којима су и радови Атељеа 61, али и таписерије модерне израде, од којих неке „улазе у простор“ или се пројектују.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт