Представљенa књига "Кошаре и Паштрик - српски Термопили"
У Дому Војске Србије јавности је представљена књига "Кошаре и Паштрик - српски Термопили" у којој генерал Небојша Павковић и контраадмирал Бошко Антић износе сећања учесника и документа на најтеже бојеве вођене на територији Косова и Метохије 1999. године, на Кошарама и Паштрику, у граничном појасу између Савезне Републике Југославије и Републике Албаније. Одбрана тог граничног појаса имала је стратегијски значај за одбрану Србије.
– Ове борбе, поред војног значаја, имају и наглашену моралну димензију, истакла је уредница књиге, Снежана Ђокић, додајући да је спречавање продора шиптарских терориста на територију СР Југославије, извршеног уз свесрдну помоћ авијације НАТО-а, представљао херојски подвиг бранилаца, већином младића, припадника Војске Југославије, у моралном смислу налик на легендарни Бој на Косову.
Поред аутора контра-адмирала Бошка Антића, о књизи су говорили генерали Драган Живановић, командант 125. моторизоване бригаде и Стојан Коњиковац који је командовао Истуреним командним местом у бици за Паштрик, а прочитано је и писмо ратног команданта 3. армије генерала Небојше Павковића. Како су истакли говорници, стратегијски значај бојева на Кошарама и Паштрику је у одбрани Косова и Метохије и спречавању продора много надмоћнијих снага агресора и терористичке ОВК на тежишту одбране Приштинског корпуса и Треће армије, а тиме и увођење свежих снага агресора за продужетак дејства ка централном делу Србије.
Књига "Кошаре и Паштрик - српски Термопили" представља аутентични доказ о извршеној копненој агресији на нашу земљу. У то, после свега, више нема никакве сумње.
У овој књизи први пут је приказан хронолошки след догађаја на Кошарама и Паштрику, из дана у дан и из часа у час, што ће омогућити да се разуме сва сложеност борбеног окружења коме су били изложени наши хероји и шта се заиста догађало.
Поред аутентичних докумената, карата и фотографија, у књизи је приказан командни ланац који је функционисао у Војсци СРЈ, од врховног команданта, преко команданата 3. Армије и Приштинског корпуса, до команданата 125. и 549. моторизоване бригаде Живановића и Делића, који су командовали одбрамбеним бојевима на Кошарама и Паштрику и који су, по речима генерала Небојше Павковића, једини имали законска овлашћења да у тим бојевима командовањем обједињавају дејства више тактичких јединица из свог формацијског састава, али и јединица ојачања и подршке.
Говорници су истакли да је на подручју карауле „Кошаре” од 9. априла до 14. јуна 1999. вођен одбрамбени бој на југословенско-албанској граници, у коме су се наше снаге супротставиле шиптарским терористичким снагама, НАТО снагама и регуларној војсци Републике Албаније, које су изводиле класичну копнено-ваздушну битку. Тој агресији на копну супротставили су се припадници 53. граничног батаљона, 2. моторизованог батаљона 125. моторизоване бригаде, борбене групе 63. падобранске и 72. специјалне бригаде, делови извиђачко-диверзантских јединица Приштинског корпуса и Треће армије и добровољци из Србије, Русије, Шведске, Финске, Данске, Шкотске и Ирске.
За 63 дана, колико је бој трајао, хероизмом свих учесника заустављена је агресија на самој граници. Ни свакодневни масовни удари авијације, ни свакодневна дејства артиљерије Оружаних снага Албаније, ни више десетина хиљада терориста тзв. Ослободилачке војске Косова, ни муџахедини, нису могли да сломе наше борце.
Одбрамбени бој на Паштрику је трајао 20 дана, од 26. маја до 14. јуна 1999. Најтеже борбе вођене су 26, 27. и 31. маја. Шиптарске терористичке снаге, Оружане снаге Албаније и НАТО снаге покушавале су сваког дана да се пробију на територију Космета, чак и док су вођени преговори у Куманову.
У нападној операцији „Стрела-2” било је ангажовано око 10.000–12.000 војника. Њима су се супроставили наши јунаци из 549. мтбр, и то 1. и 2. моторизовани батаљон, са првом четом 55. граничног батаљона и трећом четом 53. граничног батаљона, те јединице ојачања из Приштинског корпуса и Треће армије, подржане артиљеријским јединицама.
У књизи "Кошаре и Паштрик - српски Термопили", наведени су сви примери херојизма појединаца и јединица, међу којима и они о којима се до сада није говорило.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт