Промоција књиге „Заробљенички дневник из Оснабрика “
У Свечаној сали Дома Војске Србије, данас је одржана промоција књиге „Заробљенички дневник из Оснабрика”. Књигу је приредио Предраг Анђелић, аутентично преневши забелешке свог оца Радомира Анђелића, тада резервног пешадијског потпоручника, заробљеника тог логора.
Дневник је својеврсно сведочење о заточеништву југословенских официра у логору Оснабрик у Немачкој од 1941. до 1945. године. Радомир Анђелић је забележио и мобилизацију и капитулацију и сваки дан од 28. јуна 1941, када је стигао у логор до 11. августа 1945. макар са једном реченицом, чувајући на тај начин од заборава чињенице и своја запажања.
На промоцији су говорили др Радован Калабић, историограф и књижевник, проф. др Обрад Зелић и приређивач.
– Пренео сам, као приређивач, ауторове белешке из логора потпуно аутентично, без имало интервенције. Такође аутентична су и сва размишљања самог аутора и анализе појединих догађаја у логору и плод су његовог анализаторског приступа одређеним догађајима. Нисам чак ни покушавао да историјски обрадим имена која се помињу у дневнику. Напротив, забележио сам их онако како је сам аутор написао – истакао је на промоцији Предраг Анђелић.
Историограф и књижевник др Радован Калабић је рекао да је приређивача подстицао да објави ово дело, сматрајући да су искуства логораша значајна за нашу историју.
– Својевремено ми је покојни Жарко Видовић, и сам логораш у Норвешкој, говорио да нисмо ми Срби само народ прогона, насилног покрштавања, погрома, већ смо народ који има у колективном искуству и логорашко искуство, и да је то једна од битнијих историјских тема за разумевање уопште наше целокупне историје – рекао је др Калабић и додао да је Предраг Анђелић, као захвални син свог оца, који је био узоран и часни српски домаћин, приредио ту књигу, између осталог и са добрим илустрацијама, писмима у којима се види брижност српског официра.
Према његовим речима, потпоручник Анђелић се у вођењу заробљеничких бележака ослањао пре свега на фактографију. Он није ишао много у описе, нити је давао психолошке портрете, а био је врло добро информисан човек, јер су у затвору имали могућност да се информишу.
Професор др Обрад Зелић је прочитао одломке из књиге у којима аутор износи запажања о ситуацији у логору.
Оригинални рукопис дневника налази се у Историјском музеју Србије.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт