22.03.2022

Промоција издања Медија центра „Одбрана” у Кући Краља Петра Првог Краљевина Срба Хрвата и Словенаца и Грчка 1919 – 1924.



У велелепном историјском здању Куће Краља Петра на Сењаку, ужој стручној јавности представљена је књига  ”Краљевина Срба Хрвата и Словенаца и Грчка 1919 - 1924, Од српско грчких ка југословенско грчким односима”, др Александре М. Пећинар, историчара.
Ново издање  Медија центра „Одбранаˮ, које је својом тематиком симболично повезано са историјатом простора у коме је промоција одржана,  представили су проф. др Душко Лопандић, бивши амбасадор при сталној мисији у Европској Унији и Миодраг Савић, пуковник у пензији.
 
Тема књиге засноване на оригиналним архивским изворима грчке провенијенције, који су по први пут предствљени нашој јавности, одвија  се у хронолошким оквирима међуратног периода између 1919. и 1924. године. Тај период карактеришу „дипломатске борбе за границе условљене војним фактором”.
Књига говори о транзитном времену, условљеном разарањем утицајних царстава, накнадном реконструкцијом Европе, Балкана и Средњег истока, те поновним формирањем граница и сфера утицаја.
У наведеном контексту аутор је испитао скоро истовремене процеса стварања и јачања позиције Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца наспрам свог јужног суседа Грчке, узроке малоазијске експедиције и грчког ангажмана у њој, као дела укупне британске спољнополитичке концепције у међуратном периоду, али и настанак руске емиграције и улогу бољшевичког фактора у редефинисању позиције великих сила на наведеним просторима.
Нарочита пажња посвећена је анализи спреге дипломатских процеса и компоненте војне моћи која се  појављује као незаобилазан предуслов за формирање тадашње геополитичке стварности Балкана, Источног Медитерана и Блиског истока.
Након надахнутог увода, пуковник у пензији Миодраг Савић представио је говорнике публици у којој су били представници Медија центра „Одбрана“, Српске православне цркве, званице културног и јавног живота Београда и Србије.
Амбасадор Лопандић представио је књигу, а поред исцрпног увида у садржај и најзначајније процесе који су у њој анализирани, посебно је указао на значај анализе  геополитичког диксурса и начина приступа теми традиционално пријатељских односа Србије и Грчке. У свом концизном излагању указао је на важност проучавања оригиналног архивског материјала који отвара могућност нових спознаја о, само наоко, добро познатим дипломатским и војним  односима две земље.
Аутор књиге, др Александра М. Пећинар је, говорећи о свом раду на књизи посвећеној односима Краљевине СХС и Грчке, посебно нагласила савремени контекст обрађених тема указујући на чињеницу да су Европа и Блиски исток данас, као региони који су дуго били подручја супротстављених религија, идеологија, национализама и амбиција - поново суочени са историјским изазовима. Као и да је период мирне еволуције међународних односа након хладног рата окончан, те да је веома тешко предвидети будућа сценарија и у складу са њима развој догађаја на глобалној позорници. Указала је на чињеницу да услед све већих тензија међу водећим геополитичким актерима у игри нарастајућег сукоба између Истока и Запада - Балкан поново добија на значају.
Посебно је анализирана употреба термина „традиционално српско-грчко пријатељство”, јер су Србија и Грчка,  током читаве историје својих односа биле у стању да одржавају блиске односе чак и у временима у којима су, због међунар
одних услова, биле део ширих савеза, предвођених великим супростављеним силама.
Завршавајући своје излагање др Пећинар је навела: „Док се данас свет суочава са највећом прерасподелом сфера утицаја од времена хладног рата, Србија и Грчка су запечатиле свој природни историјски савез, потписујући Заједничку декларацију о стратешком партнерству (11. децембра 2019. у Атини), која даје основу не само међусобним, већ и ширим интересима Балкана и Југоисточне Европе, доказујући тако да нам историја може понудити корисне аналогије.