Медија центар „Одбрана” у Дому културе у Чачку
На позив Дома културе у Чачку, града номинованог за културну престоницу Србије, Одељење за издавачку делатност „Војна књига” Медија центра „Одбрана” 7. априла представило је своја нова издања и издавачку делатност. Публика је са великим интересовањем учествовала у овој својеврсној културној вечери у граду на Морави.
У уводној речи Верица Ковачевић, уредник културно-образовног програма Дома културе Чачак, поздравила је Медија центар „Одбрана” као веома уваженог госта, и нагласила да је то кућа војног етоса, културе, традиције и духовности, али и дом широко отворених врата, како за припаднике Војске, тако и за све људе добре воље. Начелник Одсека издавачке делатности Медија центра „Одбрана” и главни и одговорни уредник мр Снежана Ђокић објаснила је настојања Медија центра „Одбрана” да се војна издања приближе широј јавности, те истичући њено посебно место и улогу у систему одбране, дала кратак осврт на издавачку делатност.
Такође, представила је Галерију Медија центра „Одбрана”, магазин „Одбрана”, као и једно од нових издања „Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца (1919–1924) – Од српско-грчких ка југословенско-грчким односима” др Александре М. Пећинар.
Говорећи о свом раду посвећеном односима Србије и Грчке у првој половини 20. века, аутор књиге посебно је нагласила савремени контекст обрађених тема. Указала је на чињеницу да су Европа и Блиски исток данас, као региони који су дуго били подручја супротстављених религија, идеологија, национализама и амбиција, поново суочени са историјским изазовима. Нагласила је и да је период мирне еволуције међународних односа након хладног рата окончан, те да је веома тешко предвидети будућа сценарија и у складу са њима развој догађаја на глобалној позорници. Такође је истакла чињеницу да услед све већих тензија међу водећим геополитичким актерима, у игри нарастајућег сукоба између Истока и Запада, Балкан поново добија на значају. Анализирајући војнодипломатскe односe Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и Грчке у периоду непосредно по завршетку Првог светског рата, између 1919. и 1924. године, др Александра Пећинар истакла је да током хладног рата догађаји Великог рата и мировна решења која су се појавила на његовом крају нису довођена у везу са актуелним проблемима. Разлоге због којих мировно решење из Париза 1919. године и територијалне промене проузроковане њиме у последње време поново привлаче пажњу, објаснила је потребом да одгонетнемо сопствени свет.
Приликом представљања одабраних издања Медија центра „Одбрана” мр Снежана Ђокић објаснила је мотиве за настанак едиције „Ратник”. Издвојила је дело генерала Драгољуба Ојданића „Режирање хуманитарне катастрофе – Привремени одлазак Албанаца с Косова и Метохије 1999. године”, у којој аутор даје своје виђење рата 1999, указујући на наметнуту и неосновану кривицу Србије и српског народа. Истакла је да с циљем упорног доказивања истине, он у својој студији појашњава излазак албанског становништва са Косова и Метохије као процес који су организовали агресори и сепаратисти, а не Србија и Југославија.
Као својеврсни допринос осветљавању недовољно разјашњених момената из периода НАТО агресије, истакла је књигу „Паштрик и Кошаре – српски Термопили” аутора генерала Небојше Павковића и адмирала Бошка Антића. Својим сведочењима славни команданти и аутори подижу спомен српским херојима, показујући читаоцу како обични људи постају јунаци, а голобради војници – искусни ратници.
Коначно, описујући широк спектар војне издавачке делатности, мр Ђокић нагласила је да се Медија центар „Одбрана” поред тешких и озбиљних тема бави и оним ведријим, веома корисним, и кратко представила књигу „Водич за здрав живот” др Бориса Главача.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт