12.04.2022

Промоција књиге „Развој научноистраживачке мисли војне психологије“



У Атријуму београдског Дома Војске Србије јавности је представљена књига „Развој научноистраживачке мисли војне психологије“ аутора проф. др Јана Марчека и доц. др Аните Пешић, која је својеврсно одавање признања људима који су утемељили војну психологију.

Ново издање Медија центра „Одбрана“ говори о развоју војне психологије почев од осамдесетих година прошлог века, па све до друге деценије 21. века, на основу резултата научноистраживачког и стручног рада војних психолога.
Поред аутора књиге, на промоцију су говорили и рецезент проф. др Ксенија Ђурић Атанасиевски, проф. др Миланко Чабаркапа и уредник књиге мр Снежана Ђокић.

Рецезент књиге проф. др Ксенија Ђурић Атанасиевски истакла је да су аутори учинили напор да представе седамдесетогодишња истраживања војних психолога која су на почетку била пионирски подухвати, а која указују на увођење јединствених тема у психологију, одсликавајући посвећеност и истраживачки дух првих генерација војних психолога, док остала истраживања представљају аутентична искуства у ситуацијама оружаних конфилката и постконфликтних периода.

Професор др Миланко Чабаркапа нагласио је да су аутори уложили велики труд  прикупљајући више од 190 референци, које обухватају докторске дисертације, магистарске тезе, уџбенике, књиге, монографије, чланке, научна саопштења на симпозијумима усклађених са тематским оквиром ове монографије.
–Књига „Развој научноистраживачке мисли војне психологије“ помоћи ће младим психолозима да се ближе упознају са оним што су радиле њихове колеге у протеклих неколико деценија, а свима осталима, ова монографија, биће инспирација за нова научна истраживања, рекао је проф. др Чабаркапа.

Пуковник у пензији, аутор књиге проф. др Јан Марчек изразио је захвалност Медија центру „Одбрана“ на објављивању ове и свих његових претходних научних монографија.
–Повод за израду монографије је обележавање седамдесет година развоја војне психологије. Основни резултати у развоју војне психологије представљени су кроз објављене радове војних психолога у оквиру Центра за андрагошко–психолошка и социолошка истраживања у ЈНА, затим у оквиру Центра за селекцију и класификацију људства у ЈНА, а највећи део анализе посвећен је образовним и научним достигнућима психолога, у сарадњи са социолозима и андрагозима са Катедре друштвених наука, а затим са Катедре војне андрагогије и психологије Војне академије, као и Одсека за војну социологију и психологију Института ратне вештине, односно Института за стратегијска истраживања - рекао је проф. др Марчек.

Аутор доц. др Анита Пешић истакла је да се научноистаживачка мисао војне психологије развијала кроз различите војне организације, али увек са истим циљем и задатком - човек у војном окружењу.
–Препоручујем ову књигу свима онима који желе да сазнају које су то специфичности војне професије и војног окружења. Такође, и свима који желе да истражују проблеме војне психологије као и да врше компарацију резултата психолошких истраживања у различитим друштвеним,
политичким и државним контекстима.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА