17.05.2022

Представљена монографија Медија центра „Одбрана“ „Родна равноправност у Војсци Србије – наслеђе, достигнућа, изазови“



У Дому Војске Србије заинтересованој стручној и широј читалачкој јавности представљена је монографија „Родна равноправност у Војсци Србије – наслеђе, достигнућа, изазови“ у издању  Медија центра „Одбрана”.
Након опсежних истраживања књигу у којој се, кроз критичко сагледавање наслеђеног стања, пређеног пута и достигнућа, демистификују предрасуде о тобожњој непримерености женске природе захтевима војне професије и препознају примери добре праксе, написали су Јованка Шарановић, Зоран Килибарда и Јан Марчек.

Кључно питање, које се у књизи истражује, јесте куда и како даље на плану родне равноправности, како да она не постане сама себи сврха, већ да отвара нове могућности за унапређење функционисања војне организације.
Свако стање у војсци, па и оно о питању једнакости права жена и мушкараца, одраз је стања у друштву. У земљама где је остварен завидан ниво заштите људских права, створени су и добри услови за достизање високих стандарда родне равноправности у систему одбране. Па ипак и у таквим друштвима трагови патријархата нису сасвим ишчезли, истакла је у уводу уредница издања мр Снежана Ђокић.

Какво је стање у Србији, коју, у области родне равноправности, по мишљењу уводничара и даље оптерећују дубоки родни стереотипи и предрасуде, аутори с вишегодишњом истраживачком праксом и искуством су истражили на целовит и систематичан начин, обрађујући кључна подручја и механизме интеграције родне перспективе у систему одбране. У монографији се, у шест засебних поглавља, обрађују теме попут наслеђеног стања у области родне (не)равноправности, за које се каже да је далеко иза водећих земаља, али не на зачељу, разлога за промену таквог стања, где се истичу преузете обавезе, али и разумни подстицаји и охрабрења и укорењених стереотипа, који свакако отежавају непоколебљив ход ка вишим стандардима родне равноправности. Једно поглавље посвећено је и функционисању родно мешовитих састава Војске Србије, уз потенцирање уочених дилема и отворених питања.
O књизи су, поред аутора, говорили рецензенти проф. др Невена Петрушић, проф. др Гордана Гасми и пуковник ванр. проф. др Срђан Благојевић.

Како је, поред осталог, навела у рецензији  проф. др Гордана Гасми, свеобухватна монографија је заснована на обиљу релевантне научне литературе и резултатима емпиријских истраживања, непристрасна у приступу и храбра у анализи негативних родних стереотипа. О томе какво је стање у пракси, првенствено у Војној академији, где се већ деценију образују и представнице лепшег и „нежнијег“ пола, говорио је начелник пуковник ванредни проф, др Срђан Благојевић, који је истакао важност једнаких критеријума и могућности у процесу који подразумева „равноправност различитости“.

Прихватањем концепта родне равноправности, као једног од својих стратешких опредељења, Војска Србије се обавезала да, у складу са својим могућностима, тежи достизању високих стандарда у тој области. Како и колико успешно и докле се стигло у изједначавању права и обавеза мушкараца и жена у војсци, показала су научна истраживања проф. др Јованке Шарановић, која је, поред осталог, три године била саветница министра одбране о родној равноправности. О методологији истраживања и рада на монографији више је говорио један од аутора проф. др Јан Марчек, док је о родним стереотипима и предрасудама с којима су се сретали у раду на књизи, напорима на њиховој демистификацији и истраживању примера добре праксе говорио проф. др Зоран Килибарда.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА