У новом броју „ОДБРАНЕ”
Након прегледа најважнијих активности челних људи Министарства одбране и Војске Србије, Вашој пажњи препоручујемо ИНТЕРВЈУ с пуковником Бранком С. Мишићем, начелником Високих студија безбедности и одбране (ВСБО). Наш саговорник говори о тој организационој целини Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник”, Универзитета одбране, која је четврти и највиши ниво каријерног усавршавања официра, високих службеника министарстава и агенција Владе и Народне скупштине Републике Србије, те полазника тог ранга из других земаља.
СТАЈНА ТАЧКА посвећена је данас актуелној теми сајбер безбедности. У историји ратовања један од најбитнијих циљева је постићи максималан ефекат уз најмање губитке, а сајбер свет баш то омогућује, чувајући живу силу и материјалне ресурсе.
Рубрика СИСТЕМ обилује многобројним садржајима са обуке, информацијама и атрактивним фотографијама са стрелишта и полигона, где војска непрекидно надограђује своје способности. Доносимо текст о јубиларних девет деценија службе АБХО, о 107 година Речне флотиле и рода речних јединица, а на пригодан начин смо обележили и предстојећи Дан интендантске службе. У оквиру цивилно-војне сарадње наставили смо да пратимо рад припадника Копнене војске који су се и током лета ангажовали на пружању помоћи становништву. Овог пута смо припаднике инжињеријског батаљона Треће бригаде КоВ затекли при обављању другачијих, специфичних послова – постављања тешког механизованог моста, како би се сачувале археолошке ископине на брду Хисар крај Прокупља, што је до сада незабележено искуство у српској археологији.
АРСЕНАЛ смо посветили употреби дронова у савременим оружаним сукобима, а у рубрици ГЛОБАЛНО доносимо текст о политичком наслеђу бившег премијера Јапана Шинзу Абеа (1954–2022). Био је премијера са најдужим стажом у модерној јапанској историји , који је ту земљу водио кроз бурне геополитичке промене. Његова најзначајнија политичка заоставштина јесте концепт Индо-Пацифика, а након његове посете Србији 2018. године Јапан није гласао за пријем тзв. Републике Косово у УНЕСКО.
Рубрику ПОВОДИ овога пута посвећујемо недавно преминулом генерал-мајору Божидару Делићу (1956–2022), а читаоцима „Одбране” доносимо извод из његових сведочења за едицију „Ратник” о бици за Паштрик 1999. године.
Поводом Дана Војног музеја, и 144. године од његовог оснивања, у КУЛТУРИ доносимо текст о недавно отвореној изложби „Пиштољи и револвери на сједињени метак” из Збирке фабричког наоружања до 1918. године.
ТРАДИЦИЈЕ су посвећене јунаку балканских ратова – генералу Божидару Јанковићу, команданту славне српске Треће армије, која је у ратовима вођеним за ослобођење Србије од османлијске власти 1912. и 1913. године ослободила Косово и Метохију.
На размере, губитке и последице операције „Олуја” подсетили смо у рубрици ИСТОРИЈА. Тридесетој годишњици операције „Коридор-92” – посвећен је и СПЕЦИЈАЛНИ ПРИЛОГ. Била је то војна операција српских снага у БиХ којом је створена Република Српска. Према ангажованим снагама, времену трајања, интензитету борби и резултатима који су постигнути, она спада у највеће војне операције које су вођене на простору Југославије деведесетих година прошлога века. Укупни губици свих српских снага ангажованих у операцији „Коридор-92” били су велики – 413 погинулих и 1.505 рањених.
Много је разлога да на време обезбедите свој примерак септембарског издања „Одбране”.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт