Промоција књиге „Српско-турски рат 1912.“
У Свечаној сали Дома Војске Србије данас је представљена књига „Српско-турски рат 1912.“, аутора Станоја Станојевића, коју је приредио пуковник у пензији проф. др Милоје Пршић. О том издању београдског „Света књиге“, осим приређивача, говорили су генерал у пензији проф. др Митар Ковач, научни саветник, историчар и политиколог др Драган Петровић, као и уредник и издавач Стево Ћосовић.
Кроз инспиративну промоцију, својеврстан час историје, књижевности, филозофије и патриотизма, окупљене је водио потпуковник Вељко Бућковић, а публика је имала прилику да ужива и у звуцима гусала, као и песмама о српском комити Јовану Стојковићу Бабунском у изведби Драгана Огњеновића.
Станоје Станојевић, познат широј јавности као аутор прве велике енциклопедије, двадесетих година прошлог века, желео је да текстови обједињени у књизи „Српско-турски рат 1912.“, буду својеврсна брана забораву на важне догађаје из историје српског народа, али и да буду доступни свима, а нарочито војницима.
У свом осврту на дело, генерал у пензији Митар Ковач рекао је да то штиво даје далеко објективнију слику времена српско-турских ратова од свих дела насталих након тог периода.
– Не можемо говорити о „источном питању“ без разматрања судбине српске државе и српског народа, као и њиховог учешћа у свим тим дешавањима. Србија и српске државе кроз историју грађене су на простору сучељавања најважнијих интереса великих сила, чинећи овај простор подручјем интезивног сукобљавања источноевропских народа и Западне Европе, рекао је Ковач.
Стево Ћосовић је подсетио да се текстови Станоја Станојевића по први пут налазе на једном месту, у форми књиге, те да догађаји описани у овом делу на најбољи начин осликавају моралну снагу наших предака.
– Посебно треба нагласити велику пажњу коју је приређивач, др Пршић посветио припреми књиге, улажући напоре да прецизно и тачно пренесе изворни ауторски текст који је Станојевић писао као непосредни учесник Балканских ратова, рекао је Стево Ћосовић.
Историчар др Драган Петровић нагласио је да књига „Српско-турски рат 1912.“ припада класичним делима наше модерне историографије, коју је Милоје Пршић, уз помоћ издавача, допунио изузетним предговором дајући делу шири контекст.
– У Станојевићевом делу дата је синтеза дипломатске сложености ситуације и одлучности српског народа да, упркос свим ограничењима, истраје у својим циљевим. Ово је један уникатан пример, да су две српске државе – Србија и Црна Гора успеле да склопе потпуни тајни договор са Бугарском и Грчком, а нарочито је драматичан и занимљив договор који је Милован Миловановић склопио са бугарским министром Гешовом у возу око поделе интересних свера у Македонији, рекао је др Петровић.
Приређивач овог веома значаног дела професор др Милоје Пршић истакао је да Станоје Станојевић излаже податке са информацијама о стварању балканског савеза од идеје о његовом стварању, преко докумената о процесу договарања и склапања уговора и војних конвенција и протокола.
– Документа која су приказана у овој књизи готово да нема у историјској литератури, а она су незаобилазан извор за спознају и тумачење суштине идеје и договора балканских држава о војном савезу за рат против Турске 1912. године, рекао је проф. др Пршић и подсетио на доношење Санстефанског мира и негативне последице по нашу земљу, али и на његово одбацивање од стране великих сила што је резултирало Берлинским конгресом на коме су Србија и Црна Гора признате као независне државе.
– Осим признања државности, цео конгрес је имао антисрпски карактер. То је време закулисних игара, у којима је Енглеска уложила напоре да сачува Турску на овом простору.
Станоје Станојевић описује трагичне слике о положају Срба под турском влашћу, наводећи по фазама како је протеривано српско становништво са својих вековних територија. Реч је о књизи која се веома лако чита, одлично је методолошки конципирана и уџбенички написана, рекао је проф. др Пришић у Дому Војске Србије, на веома посећеној промоцији књиге „Српско-турски рат 1912.“ Станоја Станојевића.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт