Хроника другог дана Сајма књига на штанду МО и ВС
Други дан 65. Међународног београдског сајма књига, на штанду Министарства одбране и Војске Србије, прошао је у знаку „културе сећања” и геополитике.
Прва од две данашње промоције издања Медија центра „Одбрана“, кроз три књиге раличитог приступа - записима ратног команданта, парчићима личне историје и поетског истраживачког пројекта – донела је својеврсни приказ танатоса двадесетог века. Реч је о делима: „Призренска бригада 1998–1999 – сећање на херојску 549. моторизовану бригаду” генерала у пензији Стојана Коњиковца, „Зрно рата” познатог новинара и писца Драгана Вујичића, као и „Битка на Кајмакчалану – септембар 1916” Игора Гојковића. Аутори су, представљајући своје књиге читалачкој публици, и говорећи о личној мотивацији за суочавање са занимљивим темама, промоцији дали посебни печат.
На промоцији се могло чути да је „Призренска бригада” књига која нас суочава са дуго занемариваном стварношћу – ратом на Косову и Метохији 1999. године. И сам непосредни учесник те драме, аутор Стојан Коњиковац, генерал у пензији, нагласио је да књига веродостојно приказује борбена дејства на Паштрику и напоре наше војске, која је спречила копнени продор Албанаца, иако је била суочена са апсолутном премоћи НАТО авијације из ваздуха и непрекидним снажним ударима на тлу. Догађаји су описани из дана у дан, остављајући нас у неверици пред тежином жртве коју су војници и њихове старешине поднели, чуло се на промоцији књиге „Призренска бригада” Стојана Коњиковца, кога је у публици подржао велики број сабораца из бригаде.
Први део трилогије Драгана Вујичића, књига „Зрно рата”, о којој је било речи у даљем току промоције на штанду Медија центра „Одбрана“, посвећена је онима које је рат задесио, без којих не би било ни великих битака ни великих команданата, нити велике историје, рекла је модераторка , главни и одговорни уредник „Војне књиге” мр Снежана Ђокић. Аутор је истакао да књига доноси сведочење о подвизима данас заборављених хероја и хероина – заставника Добривоја Стојановића, лекара Горана Здравковића, Ив Ен Прентис, Симониде, Слађане Станковић, Марије Милић, Радмиле Анђелковић, низа војника и цивила. Вујичић је истакао да му је велику помоћ у прикупљању документација и сведочења пружио недавно преминули, легендарни пуковник Милутин Филиповић. На промоцији се могло чути да је Зрном рата” Драган Вујичић подигао споменик косовским јунацима, пре свега неустрашивим борцима Треће армије, а аутор је најавио да ће се ускоро појавити други део трилогије, и упутио посебне речи захвалности Медија центру „Одбрана“ , због подршке и одличне сарадње.
У књизи „Битка на Кајмакчалану – септембар 1916”, аутор Игор Гојковић је, комбинујући релевантне чињенице из литературе и архивских фондова, користећи фото-илустрације и репродукције дигиталних мапа, до у детаље обрадио централну епизоду из Великог рата из 1916. године – освајање Кајмакчалана. Гојковић је на промоцији истакао да је битку описао дан по дан, „понекад и сваки сат“, како би је веродостојно представио, а да је њеном изласку претходило десетогодишње истраживање. Општи утисак на промоцији је да је аутор донео надасве занимљиво штиво из историје, које се „пије” наискап, а посебну важност овом делу дају фотографије свих команданата значајнијих јединица које су учествовале у бици на Кајмакчалану.
У другом делу данашњег програма на сајамском штанду Министарства одбране и Војске Србије, Медија центар „Одбрана“ промовисао је своја издања из едиције ГЕОПОЛИТИКА: књигу „Војно-политички односи Југославије и САД 1969–1974” и два зборника радова, „Други светски рад – 75 година касније” и „Неутралност и стратешко одвраћање”. Промоцију је водила уредник „Војне књиге” Мирјана Сандић.
Говорећи о књизи „Војно-политички односи Југославије и САД 1969–1974”, др Татјана Милошевић из Института за стратегијска истраживања Министарства одбране, истакла је да она у фокус истраживања ставља спољнополитичку позицију Титове Југославије у време администрације председника Ричарда Никсона (1969–1974). Ауторка је презентовала озбиљност позиције коју је Југославија као предводник Покрета несврстаних заузимала на тадашњој светској политичкој сцени, уз констатацију да је, захваљујући блоковској подели света и умешности детерминисања спољне политике, социјалистичка Југославија добила прилику да се у овом периоду добро позиционира у односу на реалну моћ коју је имала.
Иза тематског зборника радова „Други светски рат – 75 година касније” стоје стручњаци водећих историјских института у Србији и Републици Српској - Института за стратегијска истраживања, Института за новију историју Србије, Института за савремену историју и Универзитета у Бањој Луци. О зборнику је на штанду „Одбране“ данас говорио један од уредника др Бојан Димитријевић, који је истакао да феномен Другог светског рата и даље привлачи пажњу светске академске заједнице и представља непресушан извор инспирације и водећу тему многим истраживачима. Након што је представио седам целина које чине овај занимљив зборник, истакао је да иза објављених текстова стоје „респектабилни и брижљиво селектирани аутори“, који су желели да пруже нове осврте, различите погледе и тумачења, утемљене на новим истраживањима и изворима.
Последње издање Медија центра „Одбрана“ из едиције ГЕОПОЛИТИКА о коме је данас било речи био је Зборник радова „Неутралност и стратешко одвраћање” који доноси резултате истраживања прве фазе истоименог научног пројекта који реализује Школа националне одбране „Војвода Радомир Путник”. О књизи је говорио учесник у пројекту и његов уредник пуковник др Вељко Благојевић, који је истакао да је феномен одвраћања данас потпуно другачији од оног у време „хладноратовске“ политике. Говорећи о ауторима, истакао је да је реч о експертима из различитих области војних и безбедносних наука, међународних односа, социологије, геополитике и других, не само из редова система одбране већ и различитих научних института и референтних факултета. Уз захвалност војном издавачу на сарадњи, Благојевић је за 2024. годину најавио завршетак својеврсног научног пројекта истраживања студије одвраћања у савременим условима.
Ни данашњи, веома динамични дан на штанду Министарства одбране и Војске Србије, није протекао без пројекција филмова из веома богате архиве Војнофилмског центра „Застава филм“.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт