Промоција књига Института за стратегијска истраживања и едиције „Војна техника“
И средишњег дана 65. Међународног београдског сајма књига, на штанду Министарства одбране и Војске Србије, било је веома живо. Тражила се књига више из богате понуде војног издавача, а веома посећене биле су и данашње промоције издања.
Први термин прошао је у знаку представљања продукције Института за стратегијска истраживања, књига „Миграције и екстремизам” пуковника др Милована Суботића и „Хибридни рат – Допринос дефинисању концепта, садржаја и модела деловања” коаутора - пуковника др Мирослава Митровића и пуковника у пензији др Небојше Николића.
На промоцији, коју је водила начелник одсека за издавачку делатност Медија центра „Одбрана“, мр Снежана Ђокић, чуло се да књига „Миграције и екстремизам” показује како су миграције и конфликтност одувек ишли под руку, те како сеобе стварају деобе, које су у новије време превасходно обележене различитим културним и цивилизацијским контекстом. Аутор дела пуковник др Милован Суботић, рекао је да је предмет његовог рада била веома изазовна тема која је захтевала мултидисциплинарно истраживање.
Говорећи о разлозима савремених миграција, он је истакао да тај феномен, симболички гледано, личи на речни ток - поседује извор, ток и ушће, као завршни елемент, те да његова књига, иако доноси и демографске параметре, „није демографска књига, већ књига о непријатељствима и сукобима“ као и да није намењена онима који очекују коначне истине и одговоре.
У књизи „Хибридни рат”, о којој су данас говорили коаутори, Митровић и Николић, дат је оригиналан поглед на физиономију истоименог феномена, који се огледа у доприносу дефинисању концепта, садржаја и модела деловања хибридног рата.
Иако je реч о релативно новом и недовољно истраженом феномену, уместо поновног разматрања и реинтерпретације аналитичара са Истока и Запада, аутори га сагледавају из перспективе мале земље која се у својој историји суочавала са различитим манифестацијама хибридног ратовања и пре његове актуелизације и популаризације у трећој деценији 21. века.
Аутори су на промоцији посебно истакли да сажетак, дат на крају књиге, сублимира све значајне појмове хибридног рата и да је својеврсна помоћ доносиоцима одлука у изналажењу оптималног одговора на хибридну претњу.
Четвртог дана Сајма, Медија центар „Одбрана” представио је и издања из едиције ВОЈНА ТЕХНИКА. Посетиоцима су данас представљене књиге „Борбени авиони у Другом светском рату”, „Нуклеарно наоружање”, књиге 1 и 2, „Беспилотне летелице”, књига 1 и 2, „Пиштољи и револвери”, књиге 3 и 4 и „Снајперске пушке – САД”.
Могло би се рећи да су познаваоци ове области, који стално трагају за сазнањима о најновијим средствима и наоружању у земљи и свету, најбројнији посетиоци штанда Медија центра „Одбрана”, истакла је отварајући промоцију, модераторка, уредник у одсеку за издавачку делатност Мирјана Сандић.
О књизи „Борбени авиони у Другом светском рату”, говорио је коаутор проф. др Драган Цветковић, који је појаснио да издање доноси описе борбених авиона по специфичним категоријама и по годинама уласка у оперативну употребу. Као посебну вредност истакао је чињеницу да је дато мноштво техничких података, те да за сваки модел авиона постоји најмање по једна фотографија, „што књизи даје обрисе енциклопедијског издања“.
Исти ауторски пар доступне податке о најразорнијем наоружању које је човек измислио - објединили су и преточили у дело „Нуклеарно наоружање”, књиге 1 и 2. Представљајући двотомно издање, Цветковић је истакао да на планети постоји довољно нуклеарног оружја да буде уништена неколико пута, што је застрашујући податак као и да су у књигама представљене врсте и карактеристике тренутно активног нуклеарног наоружања, стратегија, тестирање и поштовање споразума о разоружању али и развојни пројекти, које у овом тренутку имају Руси, Кинези и Индијци.
О књигама „Беспилотне војне летелице”, 1 и 2, које доносе чињенице о најновијим достигнућима савремене науке, технике и технологије (посебно у области микроелектронике и система управљања) која су омогућила конструисање и производњу беспилотних летелица, данас је говорио аутор др Владо Радић, који је истакао да је реч о веома актуелној теми, јер се последњих двадесетак година појавио велики број беспилотних летелица различитих аеродинамичких карактеристика, истрајности лета, начина и места лансирања и прихватања и још разноврснијих намена.
Аутор је рекао да су у књигама, за сваку од описаних беспилотних летелица, дате техничке карактеристике, функције, способности за управљање у великом опсегу висина, брзина и даљина, уз осврт на чињеницу да извршавају веома сложене и различите задатке са скоро истом ефикасношћу као и летелице са посадом.
На промоцији едиције „Војна техника“ Медија центра „Одбрана“ уредница Мирјана Сандић је укратко представила и дело др Ивана Стаменова „Пиштољи и револвери”, које је, после објављивања књига 1 и 2 - о пиштољима, заокружено 3. и 4. делом – о револверима, које ће се ускоро појавити пред читаоцима, као и књигу „Снајперске пушке – Сједињене Америчке Државе”, истог аутора, у којој он даје свеобухватне информације о савременом снајперском оружју, његовом настанку и развоју.
И током четвртог дана 65. Међународног београдског сајма књига, посетиоци штанда Мо и ВС имали су прилику да присуствују занимљивим пројекцијама Војнофилмског центра „Застава филм“.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт