27.10.2022

Сајамска промоција уџбеника Војне академије и из војне медицине



Медија центар „Одбрана” петог сајамског дана , на штанду Министарства одбране и Војске Србије, представио је део издања која је, за потребе Војне академије, објавио у последње две године, као и наставно-образовну литературу Медицинског факултета ВМА.  

Mеђу насловима презентованим у првом делу програма, који је модерирао уредник у одсеку за издавачку делатност, потпуковник Владимир Почуч, је уџбеник „Командовање у борбеним дејствима тактичких јединица”, аутора генерал-потпуковника Горана Радовановића, ректота Универзитета одбране, објављен прошле године.
Говорећи о том делу, након осврта на импресивну војну каријеру аутора, пуковник др Срђан Старчевић, наставник социологије на Војној академији, истакао је да је, имајући у виду степен развоја војне мисли и стечена борбена искуства, учињен напор да се у уџбенику - који је писан популарним стилом, али научно утемељено - изложе основе командовања јединицама у борбеним дејствима Војске Србије.

„Увод у оператику” пуковника у пензији др Радета Славковића, објављен ове године,  прилагођен је студијском програму истоименог предмета који се изучава на основним академским студијама Војне академије. Према речима пуковника Старчевића, од уџбеника не треба очекивати одговоре на сва питања и проблеме из области оператике, као ни готова решења која се примењују у пракси, али књига пружа оптималан фонд знања како би будући официри на почетним дужностима у нашој војсци постигли неопходне, креативне циљеве у оперативној пракси.
Старчевић је на промоцији говорио и о „Социологији”, коју је написао за кадете основних студија Војне академије, који су данас били и најбројнији посетиоци на штанду, истичући да је тај „помоћни уџбеник“ првенствено значајан јер је настао као одговор на потребу да будући официри на одговарајући начин разумеју друштвене појаве и процесе, те стекну базична знања која ће успешно надограђивати у различитим областима друштвених и војних наука.

Други део данашњег сајамског програма на штанду Министарства одбране и Војске Србије прошао је у знаку промоције уџбеника из области војне медицине. Медија центар „Одбрана” представио је наставно-образовну литературу Медицинског факултета ВМА. Од модераторке овог дела програма, уреднице у одсеку за издавачку делатност, Мирјане  Сандић, чули смо да је издаваштво саставни део основне делатности у војном школству и да доприноси квалитетнијем обављању образовне, научноистраживачке и стручне делатности.
Током ове године Медија центар „Одбрана” објавио је следеће уџбенике за потребе реализације наставног процеса на Медицинском факултету ВМА:
„Офталмолошка и системска токсичност ксенобиотика” (М. Вукосављевић, С. Вучинић и Д. Пајић), „Сепса” (Д. Ђорђевић), „Периоперативна хипотермија као компликација опште анестезије” (С. Зеба), „Хипербарична медицина – десет година искуства Центра за хипербаричну медицину ВМА” (М. С. Рабреновић), „Дијагностичке процедуре у оралној медицини” (Д. Даковић, З. Татић и сарадници), „Основи клиничке фармакологије” (група аутора), „Дијабетесна нефропатија – савремена дијагностика и терапија” (М. Мијушковић, Б. Терзић), „Неуросонологија – практикум са атласом” (Т. Лепић са сарадницима), а у припреми је и књига „Основи медицине бола” (Д. Стаменковић).

На данашој промоцији акценат је био на три књиге - научној монографији „Периоперативна хипотермија као компликација опште анестезије”, монографији издатој поводом својеврсног јубилеја „10 година искуства – Центра за хипербаричну медицину ВМА” а представљен је и уџбеник „Неуросонологија – практикум са атласом”.  

У првој, анестезиолог др Сњежана Зеба, бавила се истраживањем утицаја периоперативне хипотермије као компликације опште анестезије. Она је у књизи презентовала показатеље до којих се дошло, као и савремене начине одржавања периоперативне температуре. О допринсу ауторке, на промоцији је говорила рецензент издања, декан Медицинског факултзета ВМА проф. др Соња Марјановић, која је истакла да је реч о веома ретком и вредном издању.
Пуковник проф. др Топлица Лепић, који је -  са сарадницима за кадете и студенте четврте године интегрисаних академских студија медицине и наставног процеса на здравственим специјализацијама - написао уџбеник „Неуросонологија – практикум са атласом”, на промоцији је говорио о значају примене ултразвучне дијагностике, а Медицински факултет ВМА, јединствену установу која обједињује медицински и војни позив, представила је декан проф. др Соња Марјановић.
Поводом десетогодишњице оснивања Центра за хипербаричну медицину, још увек релативне младе установе Војномедицинске академије,  о искуствима и плановима Центра говорио је пуковник др Милорад Рабреновић.

На репертоару Војнофилмског центра „Застава филм“ данас су била два занимљива документарна остварења:  „Прва српска ескадрила“ и „Ратна бележница 126. Војин“.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА