28.10.2022

Промоција књиге „Емир Кустурица: Култ маргине“



У Свечаној сали Дома Војске Србије вечерас је јавности представљено друго, допуњено издање књиге „Емир Кустурица: Култ маргине“, аутора Горана Гоцића. Реч је о јединој ауторизованој биографији прослављеног редитеља, која представља својеврстан водич кроз филмску магију Емира Кустурице.

На промоцији, у присуству Његове светости Патријарха српског господина Порфирија и начелника Управе за односе са јавношћу пуковника др Михаила Зоговића, говорили су редитељ Емир Кустурица, директор Библиотеке града Београда Јасмина Нинковић, новинар и издавач Александар Гајшек и аутор Горан Гоцић.
Многобројна окупљена публика имала је прилику да чује да је ово прва књига о једном југословенском синеасти која је објављена на енглеском језику. Заснована на детаљним разговорима с редитељем, његовим сарадницима и колегама (Емир и Маја Кустурица, Душан Ковачевић, Мића Зајц, Срђан Тодоровић, Абас Кјаростами, Џим Џармуш, Живојин Павловић, Јован Јовановић, Желимир Жилник, Рајко Грлић, Макс Бункер), књига „Култ маргине“ с временом је постала референтна: може се наћи у библиотекама и на академским курсевима широм света. Цитирана је у преко тридесет студија. Ово је друго, допуњено српско издање које су објавили Библиотека града Београда и Агапе књига.

Говорећи о овој монографији издавач Александар Гајшек истакао је да је реч о једној од најуспешнијих филмских књига у свету, која је илустрована са до сада необјављеним фотографијама из приватне и професионалне архиве редитеља.
 – Емир Кустурица је имао срећу да монографију о њему пише баш Горан Гоцић, јер je мало људи у свету је кадро да то учини. Његова мајсторија огледа се у томе да је успео да избегне сервилност какву у себи носе монографије. Док је писао књигу, Гоцић као да је ушао у дух кустуричиних филмова и само у овој књизи можете прочитати Горанов интервју са Кустурицом, који обилује животним мудростима и искуством, рекао је Гајшек и закључио:
– Одувек сам волео Емирове филмове али сам почео да их разумем тек када сам прочитао ову књигу, због тога она представља својеврсни водич кроз Емирово стваралаштво али и штиво кроз које ћемо упознати њега као личност.
Директор Библиотеке града Београда Јасмина Нинковић нагласила је да ће ову монографију изучавати сви они које интересује светска уметност којој припада и Емир Кустурица.

– Ова књига, у којој се налазе и сведочанства других филмских стваралаца, фантастичан је извор за све оне који ће и даље писати, проучавати  и бавите се филмском уметношћу уопште. Јако је важно да у нашим библиотекама сачувамо те драгоцене тренутке стваралаштва наших најпознатијих уметника, који су истовремено и светски ствараоци. Из моје скромне визуре, могу рећи да још много тога није расветљено везано за филмску уметност Емира Кустурице, али и њега као писца, музичара и универзалног стваралаца, који уме да од свега направи уметност, рекла је Јасмина Нинковић.
Аутор издања Горан Гоцић истакао је да данас, после двадесет и две године,  јасније види значај ове књиге а себе као сведока једне епохе.
– Имао сам привелигију да напишем књигу о човеку са којим могу да разговарам и да сведочим о његовом опусу на директан начин. Неке књиге су заиста дискретне када их пустите у свет, просто се не јављају више, публика заборави да их купује, рецезенти ингноришу и једноставно оде у заборав. Међутим, ова књига је сама подсећала на своје постојање. Од самог почетка је имала веома драматичну судбину. Најпре је изашла у Великој Британији,  књига која се свакодневно цитира и која је 2012. године преведена и на кинески језик и издата у Тајвану. Данас постоји на три језика и људи су веома интезивно писали о њој, и после 22 године и даље одбија да оде у заборав, рекао је Горан Гоцић.
Редитељ Емир Кустурица изразио је задовољство што се све чешће може чути да се у Дому Војске Србије одржавају добре промоције књига, и што у светлу светских сукоба и даље налазимо у стању развоја културних догађаја.
– Читати књигу о себи је крајње непријатна ствар, зато што се човек суочава са собом, не у огледалу, већ у неком посебном углу до којег га је неко други довео. Питање теоретског правца у коме је Горан поставио мене и дело које сам оставио иза себе, помогло ми је да артикулишем идеју чему ја припадам, јер наративне структуре и гломазни холивудски филмови који задају главни тон, и нажалост у Србији имају велики успех, избегавају оно о чему сам ја покушавао да причам.

Објашњавајући појам маргине, Кустурица је подсетио да је Жика Павловић код нас први „прокопао тај канал“ и посегао за нечим што се многима у Србији, а посебно у Београду, није допало.
– Култ маргине је диван наслов који покрива огромно подручје уметности које сам ја заправо пратио. Оно што је Жика Павловић радио са Џимијем Барком у филму „Кад будем мртав и бео“, ја сам у „Доли Бел“ урадио са једном породицом.
Говорећи о успеху књиге, прослављени редитељ је нагласио да је пресудан значај у томе што је аутор прво написао на енглеском језику.
– Да је Горан писао из перспективе београдског критичара ова књига сигурно не би била овако успешна, јер комбинује маргину и поглед који подразумева шта све филм треба да буде да би испунио универзалистичке услове, рекао је Емир Кустурица и закључио:
– Врло важно је да човек који обавља фунцију редитеља буде онај у коме има довољно страсти и који је спреман да „погине“ да његов филм буде ваљан или да у најмањем буде оно што он види и што жели, а то мора да буде праћено искуством, бисагама из којих се вади шала и сећања која постају занимљива као део катарзе кроз коју водимо гледаоце.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА