Промоција књига Драгана М. Живаљевића „Лазарева клет” и ,,Дневник – 11 недеља предатора”
Две књиге – „Лазарева клет” и ,,Дневник – 11 недеља предатора” аутора Драгана М. Живаљевића и коаутора Уроша Д. Живаљевића промовисане су вечерас у Дому Војске Србије у Београду. Прва и друга књига ,,Лазарева клет” писане су у форми романа и описују активности на Косову и Метохији током 1998. и 1999. године, посебно херојске подухвате полиције и Војске Србије у борби против терориста. Настале су с намером да се истакне значај и храброст свих који су се борили на страни истине и правде, а многи и положили животе у одбрани отаџбине.
Друга књига ,,Дневник – 11 недеља предатора” представља историографски приказ политичких околности, одлука и разлога за отпочињање бомбардовања СРЈ. Једна од главних тема су последице хуманитарне катастрофе изазване бомбардовањем хемијских и индустријских постројења употребом осиромашеног уранијума и пиралена, касетних бомби и пројектила.
О књизи су на промоцији говорили проф. др Драган Раденовић, др Јадранка Милошевић и аутор Драган М. Живаљевић.
Професор др Драган Раденовић подсетио је у свом обраћању да је Достојевски у незавршеном роману „Живот једног великог грешника“ писао о кошмарима кроз које је пролазио у периоду „док се стварност недаћама поигравала са њим“. Главно животно питање, које га је опседало, било је да ли има Бога.
– Под НАТО бомбама 1999. године, у току 78 дугих дана и ноћи, Срби нису скидали поглед са неба, све док нису погледали далеко изнад авиона, који су сејали смрт. Тамо су пронашли одговор на питање које је поставио велики Достојевски – истакао је проф. др Раденовић.
Професор Раденовић је такође указао на изузетне заслуге свих бораца који су своје животе положили за отаџбину, а представљене књиге описао као мозаик догађаја у којима је дух ратника преточен у књижевно дело.
На речи да сила Бога не моли, чије значење је осетио сваки Србин 1999. године, подсетила је Јадранка Милошевић, доктор филолошких наука, рецензент књиге ,,Дневник – 11 недеља предатора”.
– Читајући ова дела, још једном се путује кроз време, оживљава блиска и далека прошлост, али се и потомцима оставља у аманет да се одупру забораву и да наставе путем којим су њихови преци ходили. Зато је овај дневник сведочанство о времену, историјски податак, печат српског страдања. Ово је вечна борба добра и зла, доминација силе и жртва немоћи, ово је злочин прошли и будући – рекла је др Милошевић.
Говорећи о књигама, аутор Драган М. Живаљевић, нагласио је да су оне сведочанство једног изузетно тешког времена у српској историји и том приликом захвалио се Министарству одбране и Медија центру ,,Одбрана'' на указаној подршци.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт