Концерт у знак сећања на композитора Станислава Биничког
Свечанa салa Дома Војске Србије била је премала да прими све који су вечерас желели да присуствују концерту који је, поводом обележавања 150 година од рођења и 80 година од смрти Станислава Биничког, чувеног српског композитора, одржао Хор Радио-телевизије Србије.
Најављујући атрактиван програм, водитељка Ивана Неимаревић рекла је да за један овакав догађај нема бољег места у српској престоници од Дома Војске Србије, који је и дом Уметничког ансамбла Министарства одбране који носи назив великог диригента и педагога, а у близини је Народно позориште у коме је Бинички стварао и радио.
На вечерашњем програму нашле су се неке од најзначајнијих хорских композиција и соло песама из опуса тог ствараоца, који je био је један од најактивнијих учесника у развоју културе српске престонице.
Под диригентском палицом Хаџи Јакова Милутиновића, Концерт је започео извођењем „Опела“, које је Бинички написао 1912. године за Певачко друштво „Станковић“, а настављен је одломцима из„Литургије“која је настала 1924. године, То су композиције у којима је Бинички спајао традиционлно, савремено и ново и давао особен печат српској музици тог времена.
У даљем току вечери, праћени громогласним аплаузима, смењивали су се солисти који су, уз клавирску пратњу Миливоја Вељића, са Катедре за соло певање Факултета музичке уметности у Београду, извели низ композиција Станислава Биничког, међу којима и „По пољу је киша пала”, „У колу“, „На Липару”, „Да су мени очи твоје”, „Ноћас нису сјале звездице на небу”, ““Сузо моја”, и друге.
Задовољна публика, вечерас у Дому Војске Србије, није штедела аплаузе за солисте и Хор Радио – телевизије Србије, реномираног ансамбла препознатљивог звука и извођачког угледа, основаног 1939. године, који је добитник многих признања, међу којима и Октобарске награде Града Београда, Златног беочуга и Сретењског ордена трећег степена.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт