Представљена монографија ,,Деца у Великом рату
У Свечаној сали Дома Војске јавности је представљена књига „Деца у Великом рату“, аутора др Видоја Голубовића и Димитрија Вукадиновића, у издању Државног архива Србије.
У не тако обимној књизи, својеврсној фото-монографији која је, због свог потресног садржаја, изазвала заслужену пажњу јавности, представљена су бројна илустрована и документована сведочанства о страдањима деце у Првом светском рату, описани су, поред осталог, одлазак 1300 каплара на фронт и њихова улога у јачању морала српске војске у најтежим тренуцима борбе за ослобођење Србије у првој години рата и учешће деце у херојској одбрани Београда, страдање деце у Сремском добровољачком одреду, а посебно емотиван део књиге представљају сведочанства о херојској истрајности и огромним жртвама које су деца поднела током преласка српске војске преко Албаније, када су и најмлађи, попут прекаљених бораца, умирали од глади, болести и исцрпљености. Део монографије посвећен је и страдањима деце у окупираној Србији у којој су се аустроугарски и бугарски војници, бесни због успешног повлачења српске војске на Крф и незадрживог пробоја Солунског фронта, иживљавали на онима који су преостали у отаџбини, првенствено над женама и децом.
Део књиге сведочанства о страдању деце током Великог рата посвећен је и њиховом школовању у иностранству, најпре на Крфу и у Бизерти, а затим и у Француској, Енглеској и царској Русији. Страдања деце нису окончана ни после победоносног пробоја Солунског фронта и повратка српске војске у напаћену и опустошену Србију. Многа од њих су остала сирочад која је, за корицу хлеба морала да ради и обавља послове претешке и за много старије. Али, старијих, после окупаторских зулума у опустошеној Србији, готово да није било. Једно поглавље у књизи посвећено је и документовању претешког живота сирочади у првим послератним годинама, али и напора бројних доброчинитеља и државе да им године детињства учине што подношљивијим.
О књизи су говорили Ања Вулић из Државног архива Србије, мр Маја Николов, некадашњи кустос београдског Педагошког музеја и аутори који су сведочили о напорима и изазовима с којима су се сусретали у раду на књизи. Монографија „Деца у Великом рату“ је илустрована великим бројем фотографија, драматичних сведочанстава о патњама и страдањима које су тих година обележила животе деце, не само оних без родитеља, који су умногоме попуњавали добровољачке одреде, јер нису имали где, већ и њихових многобројних вршњака који су, иако у родитељском окриљу, живели веома тешко у окупираној и ратном суровошћу окупатора осиромашеној земљи.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт