Одржано прво ауторско вођење кроз изложбу „Шумановић и Босиљ”
У суботу 10. децембра у Галерији Дома Војске Србије у Београду бројни посетиоци и љубитељи уметности уживали су у ауторском вођењу кроз изложбу „Шумановић и Босиљ: од поетског реализма до симболичке наиве”. Уз поздравне речи начелника Галерије Дома Војске Србије Јелене Кнежевић, присутни су имали прилику да сазнају више о историјату здања, али и сарадњи која више од деценије постоји између Медија цента „Одбрана”, Галерије слика „Сава Шумановић” и Музеја наивне уметности „Илијанум” из Шида.
Аутори изложбе Љубинка Пантић и Радован Сремац заинтересованим посетиоцима причали су о животу и стваралаштву двојице уметника који су обележили, сваки у свом домену, ликовну сцену 20. века. И док је Сава Шумановић један од најзначајнијих српских сликара прве половине 20. века, Илија Башичевић Босиљ је међу педесет најзначајнијих самоуких уметника у свету, који је стварао у другој половини века.
На поставци је изложено 86 (38 Савиних и 48 Илијиних) дела, уз документарну грађу и личне предмете уметника попут Шумановићевог пасоша, његовог дрвеног кофера са металном ручком, дописница и писама Савиних, до посмртног уговора и одлуке Скупштине општине Шид о оснивању Музеја наивне уметности „Илијанум” посвећене Илији Босиљу, 31. маја 1971. године.
Такође, изложбу су организовано посетили и ученици Основне школе „Стеван Синђелић” из Београда са професорима, којима су представљена дела Саве Шумановића и Илије Башичевића Босиља.
Подсећамо вас да је следеће ауторско вођење кроз изложбу заказано за 24. децембар са почетком у 13.00 часова.
- О нама
- Магазин „ОДБРАНА“
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт