Промовисана монографија "ЕПС током НАТО агресије"
Монографија "ЕПС током НАТО агресије", данас је промовисана у свечаној сали Дома Војске Србије.
О књизи су говорили Аца Марковић, члан Савета Агенције за енергетику, Слободан Бабић, главни уредник издања и Живадин Јовановић председник Београдског форума за свет равноправних, издавача монографије.
Марковић је, у хронолошком осврту на догађаје с пролећа 1999. године, истакао да се НАТО бомбардовање инфраструктуре ЕПС - а, може поделити у три фазе.
- Током прве фазе, која је трајала од 24. марта до првог маја, нападани су појединачни објекти ЕПС, са циљем спречавања напајања одређених група потрошача. Друга фаза траје до 21. маја, и њу је обележило масовно гађање значајнијих чворишта преносне мреже, бомбама са високопроводним влакнима, у циљу распада електроенергетског система, док трећу фазу, која је трајала до краја агресије, карактерише разарање преносних постројења, рекао је Аца Марковић, члан Савета Агенције за енергетику, који се осврнуо на најзначајније догађаје тих дана у систему ЕПС, као и на сарадњу са институцијама и организацијама које су дале значајан допринос у одбрани земље.
Обраћајући се на веома посећеној промоцији, главни уредник издања Слободан Бабић, некадашњи члан руководства ЕПС, истакао да је издавачки савет, након одлуке да стане иза монографије, одлучио да књига има документарно - фактограгски карактер, без превише оцена и утисака.
- Хтели смо да да књига буде подршка и да пробуди културу сећања, да би се важни догађаји сачували од заборава, рекао је Бабић који је подсетио да је Електропривреда Србије 1999. године запошљавала више од 63 хиљаде радника, и истакао да је то јавно предузеће, од првог дана агресије, имало циљ да преданим радом обезбеди неометано снабдевање и на тај начин допринесе одбрани земље.
Председник Београдског форума за свет равноправних, издавача монографије, бивши министар иностраних послова Савезне Републике Југославије, Живадин Јовановић, рекао је да је реч о веома значајној књизи, која је припремана годинама.
- Више од сто људи радило је на монографији, од чега су само 60 аутори, а ту су и многи други који су дали допринос. Реч је књизи трезору, сведочанству, не само о разарању највиталнијих делова енергетског организма наше земље, већ и о онима који су пожртвовано бранили и обнављали оно што је агресор срушио, рекао је Јовановић и додао да је ЕПС, упркос непрекидном бомбардовању, одржао континуитет функционисање као и битисање дрзаве, "за шта нису била потребна наредјења, јер су сви знали ста им је посао".
Председник Београдског форума за свет равноправних истакао је да књига говори и о јединству и пожртвовању, чији је циљ био одбрана достојанства државе.
- Били смо јединствени у одбрани земље и народа од НАТО пакта, и то треба да остане инспирација и подстрек за будуће генерације, поручио је Јовановић који је, говорећи о наративном стилу који преовлађује у монографији, истакао да књига обилује подацима који нису дати сувопарно, и да је обогаћена дневничким записима, које су писали стручњаци, превасходно техничке струке.
Промоција је завршена симболичним речима. Драги грађани, ваздушна опасност је прошла.
- О нама
- Одбрана
- Издавачка делатност
- Историја
- Монографије
- Ратник
- Војна публицистика
- Војна техника
- Посебна издања
- Геополитика
- Уметност
- Књижевност
- Медицина
- Сведок
- Преводи
- Фокус
- Искуство ратовања
- Косово и Метохија
- Филозофија
- Приручници – водичи
- НОЛ за Војну акадмеију
- НОЛ за Медицински факултет ВМА
- НОЛ за Школу националне одбране
- Научна литература
- Зборници
- Издања Института за стратегијска истраживања
- Издања Војног музеја
- Дом војске
- Фото-документација
- Продавница „Војна књига“
- Вести
- Контакт